Zistite, v akom stave je váš web.

Ako dať K.O. uhorkovej sezóne: 7 top trendov v marketingu

Pojem letná uhorka sa skloňuje v letnom období najčastejšie. Predaje klesajú a veľa e-shopov nevie, čo robiť počas tohto suchého obdobia. Ako bojovať proti uhorkovej sezóne pomocou nových trendov v online marketingu?

popelnik

Obsah

Uhorková sezóna je skvelým obdobím pre aktivity, na ktoré ste počas hlavnej sezóny nemali čas. Využite túto situáciu na prípravu úrodnej pôdy pre hlavnú sezónu. V nasledujúcich riadkoch sa dočítate o 7 nových trendoch v online marketingu, ktoré vám pomôžu zvýšiť konkurenčnú výhodu. 

Nové trendy v marketingu pre ďalší rast biznisu

1. Chatbot marketing zvýši obrat e-shopu

Chatbot marketing vám pomôže zlepšiť interakciu s potenciálnymi klientmi, zvýšiť konverzný pomer a odbremeniť zákaznícku podporu. Ušetríte tak náklady na komunikáciu počas nákupnej cesty zákazníka a odstránite tiež prípadné nedorozumenia.

Štandard budúcnosti

Podiel e-shopov, ktoré si uvedomia výhody tejto interakcie so zákazníkmi, budúci rok narastie. V druhej polovici tohto roku sa správne nastavený a personalizovaný chatbot stane štandardom pre zabehnuté e-shopy. Až 48 % zákazníkov totiž preferuje kontakt so spoločnosťou cez live chat alebo chatbota. 

Ten klienta uisťuje, že jeho žiadosť spoločnosť eviduje, čím prináša viac istoty a dôvery v spoločnosť. Ak ešte nemáte svojho e-commerce chatbota, mali by ste to minimálne zvážiť. 

2. Zníženie neistoty v nákupnom procese

Zákazníci preferujú e-shopy, ktoré v nich počas nákupu vzbudzujú istotu. Pandémia spôsobila veľa pochybností. Preto je dôležité, aby ste svojim zákazníkom nedali ani tú najmenšiu zámienku na nedôveru.

Najčastejšie dôvody neistoty:

  • Zmätok počas nákupného procesu (zanedbané UX).
  • Nedôveryhodná prezentácia firmy (zlé hodnotenie zákazníkov).
  • Chýbajúci SSL certifikát na vašom webe.
  • Nejasnosti počas nákupu (napr. o dodaní tovaru, cene alebo kvalite produktov). 

Presvedčte zákazníkov o kvalite vášho e-shopu

Aby ste zákazníkov udržali na stránke, prinášajte kvalitný obsah, spravte si kvalitnú UX analýzu webu, prezentujte rýchle vybavenie reklamácií a investujte do zabezpečenia platieb cez internet. 

Odpovedzte na všetky najčastejšie zákaznícke otázky a zvýšte dôveryhodnosť cez overiteľné informácie ako počet klientov, cerfitikáty, zákaznícke referencie či spolupráce s influencermi

trendy online marketingu

Štandardy zákazníckej podpory nastavte tak, aby ste čo najľahšie získali viac klientov.

3. Synergia e-shopu a kamennej predajne 

V prvej polovici tohto roku bola slabšia previazanosť e-shopov s kamennými predajňami hlavne kvôli pandémii. Tá výrazne zasiahla najmä ROPO efekt (Research Online, Purchase Offline – prieskum online, nákup v predajni) a Showrooming (prieskum v predajni, nákup online). Zákazníci boli často nútení nakúpiť tovar online bez fyzickej návštevy predajne.

Online priestor ako dôležitý faktor

V tomto období väčšina podnikateľov investovala do digitálnej transformácie biznisu. Ušetrené prostriedky z rozvoja kamenných predajní vložila do zlepšenia procesov a výkonnosti e-shopov (zákaznícka skúsenosti, brand, automatizácia procesov). 

Po odznení pandémie však predpokladáme silnejšiu previazanosť online a offline kanálov. Tí, ktorí docielia prirodzenú spoluprácu e-shopu a kamennej predajne, získajú obrovskú konkurenčnú výhodu. 

4. Spotrebiteľ je hybnou silou inovácií

V nasledujúcich mesiacoch predpokladáme ešte bližšie prepojenie značky a spotrebiteľa. Práve spotrebiteľ bude hnacím motorom inovácií. Tie sa robia oveľa ľahšie, keď máte jasnú predstavu o tom, čo si o vás zákazník myslí a aké sú jeho potreby. 

Zamerajte sa na to, aby „prehovoril“ zákazník. Pýtajte si spätnú väzbu, odmeňujte respondentov za vyplnené dotazníky a získané informácie využite na zlepšenie vašich procesov, produktov a celkovej zákazníckej skúsenosti. 

spätná väzba a jej využitie ako dôležitý trend v marketingu pre rok 2021

Nech je vašou hybnou silou inovácií spätná väzba klienta – jeho potreby, želania a obavy.

5. Mobilný e-commerce naďalej rastie

Počas pandémie začali nakupovať online aj ľudia, ktorí to doteraz odmietali. Zároveň sa zvýšil pomer nakupujúcich cez smartfóny. Tomu by ste mali prispôsobiť samotný web aj formát reklám. Viac o špecifikách mobilnej reklamy sa dozviete v tomto článku.

Pri optimalizácii UX na mobilných zariadeniach myslite na:

  • Rýchly web a spoľahlivý webhosting optimalizovaný pre mobilné zariadenia. 
  • Plynulý a hladký checkout.
  • Testovanie použiteľnosti online nakupovania. Sú produkty ľahko nájditeľné a dostupné?
  • Zvážte výhody nasadenia AMP (accelerated mobile pages), prípadne PWA (progressive web app), ktorá sa načítava rýchlejšie.

6. SaaS e-commerce platformy posilnia svoju pozíciu

Kvalitné SaaS e-commerce platformy (napr. Shopify, Upgates) prinášajú majiteľom e-shopov flexibilitu a pohodlie. Tvorcovia týchto platforiem budú aj v roku 2021 ďalej inovovať svoje produkty a prinášať do nich viac funkcií.

Vyskúšajte pilotný projekt

Ak máte CMS na mieru, teraz môže byť ideálny čas na vyskúšanie SaaS e-commerce platformy a oboznámenie sa s jej možnosťami. Spustite menší pilotný projekt a porovnajte si výhody a nevýhody oboch prístupov. 

Ak už takúto platformu používate, prejdite si s vaším programátorom možnosti, ako z nej vyťažiť maximum. 

responzivita ako jeden z trendov v marketingu

Responzívnym dizajnom zlepšíte zákaznícky zážitok.

7. Strojové učenie a umelá inteligencia zlepší predajné procesy

Nástroje na optimalizáciu predajného procesu sa tento rok vyvíjajú ešte rýchlejšie než v tom minulom. Dôvodom je rastúci dopyt po aplikáciách, ktoré pomáhajú ladiť e-commerce procesy.

Umelá inteligencia a strojové učenie budú aj naďalej pomáhať odstraňovať prekážky v nákupnom a konverznom procese. Rovnako bude pokračovať rozvoj možností, ktoré prostredníctvom automatizácie prinesú relevantnejšie reklamy.

Jednou z mnohých výhod využitia automatizácie a umelej inteligencie je úspora nákladov za prácu človeka.

Prekonajme uhorkovú sezónu spoločne

Ak si neviete dať rady s prekonaním letnej uhorky, ktorá trápi v tomto období väčšinu podnikateľov, obrátťe sa na nás. Využite hodinovú konzultáciu zdarma a spoločne s naším špecialistom prídeme na to, čo váš e-shop potrebuje. Rezervujte si ju hneď teraz.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Napísal: Silvio Michal

Editor: Terézia Poláková

Spätná väzba: Martin Bartl

Publikoval: Róbert Hošták

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.