Zistite, v akom stave je váš web.

Všetky oči na vás vďaka Facebook Lead Ads

Potrebujete získať nových klientov, ale nedarí sa vám to? Oslovte ich ako profík. Pomocou Facebook Lead Ads sa začnú ozývať sami. Ako? Ponúknite im relevantný obsah alebo službu výmenou za kontakt.

všetky oči na vás

Obsah

Stop kupovaniu studených kontaktov

Kedysi marketéri získavali kontakty na potenciálnych zákazníkov kupovaním zoznamov. Hoďte túto zastaranú techniku za hlavu a oslovujte efektívne. Vďaka Facebook Lead Ads získate kontakty na ľudí, ktorí majú skutočný záujem o vaše produkty či služby. 

Ako zbierať leady?

Najrozšírenejšou formou získavania kontaktov je kontaktný formulár pod článkom, prípadne na landing page. Potenciálni klienti ho vypíšu výmenou za protihodnotu. Zvyčajne za prístup k zaujímavému obsahu (e-booku, prípadovej štúdií, knihe, videu) alebo službe. 

Kontakty (leady) sa vlastne zbierajú “samé”. Zákazníci získajú odpovede na svoje otázky a vy telefónne číslo alebo e-mail. 

S kontaktovaním neotáľajte. Podľa Harvard Business Review máte 7x väčšiu pravdepodobnosť, že sa tieto leady konvertujú na klientov, ak sa ozvete do hodiny.

Ako vám pomôže Facebook Lead Ads?

Kontakty na klientov dokážete zbierať aj bez vytvárania formulárov na vašom webe alebo zásahu programátora. Na rozdiel od Google Ads reklamy si v tomto prípade vystačíte s účtom na Facebooku. 

Generovanie leadov cez Lead Ads má niekoľko výhod:

 • Reklamy sú vyladené pre mobilné zariadenia.
 • Vďaka prepojeniu na CRM (Customer Relationship Management) ihneď získate SMS alebo e-mail s informáciou o novom leade.
 • Zobrazený formulár je vopred vyplnený informáciami zo záujemcovho Facebook profilu.
 • Človek zostáva na Facebooku a nemusí čakať na načítanie externej stránky.
 • Ľudí, ktorých na reklamu klikli, môžete retargetovať. Nezáleží na tom, či formulár vyplnili alebo nie.

Reálne úspechy reálnych klientov

Lead Ads využívame aj v Dexfinity. Vďaka nim sme postavili na nohy celé oddelenie predaja. Zdvihli sme počet leadov z 3 až 4 mesačne na vyše 100 v priebehu marca a mája. 

Zároveň sa nám podarilo znížiť cenu za lead až o 95 %. 

Rovnakú stratégiu sme použili pri klientovi Cord Blood Center. Zoptimalizovali sme účet a zrušili publiká, ktoré zbytočne míňali kredit. Výsledky prekonali všetky očakávania. V Maďarsku sme znížili cenu za kontakt o 40 %, v Rumunsku o 44 % a na Slovensku o 45 %. Napriek tomu kontakty pribúdali oveľa rýchlejšie ako pred našimi úpravami. 

Ako vytvoriť Lead Ad?

Otvorte Facebook Business Manager, následne “Správcu reklám” a vyberte možnosť “Generovanie potenciálnych zákazníkov”. S vytvorením vám pomôžu aj priamo na Facebook Help Center.

vytvorenie-facebook-lead-ads

Postup vytvorenia Facebook Lead Ads

Vytvorenie kampane

Kliknite na zelené tlačidlo “Vytvoriť” vľavo hore. Môžete si zvoliť medzi rýchlym a asistovaným vytváraním kampane. Cieľ kampane je generovanie potenciálnych zákazníkov. 

Nezaškrtnite “optimalizovať rozpočet kampane”, neskôr sami zvolíte, aký rozpočet chcete investovať do lead adu. 

Pomenujte zostavy reklám a prvej reklamy. Do zostavy reklám pridajte tzv. Ad sety, ktoré sa medzi sebou líšia v cielení. Súčasne môžete spustiť viac reklám. Zvyčajne sa líšia v texte, obrázku, štruktúre formulára a pod. 

vytvorenie-kampane-na-facebooku

 Rýchle vytvorenie kampane na Facebooku

Editácia kampane

Keď vytvoríte kampaň, zobrazí sa vám v správcovi reklám nasledovne:

zobrazenie-vytvorenej-kampane-na-facebooku

Zobrazenie vytvorenej kampane na Facebooku

Aby ste kampaň po editovaní automaticky nespustili, vypnite ju modrým tlačidlom vľavo.

vypnutie-kampane-na facebooku

Vypnutie kampane na Facebooku

Pri podržaní myšou kliknite na Upraviť a otvorte editor kampane.

ako-editovat-kampan-na-facebooku

Ako editovať kampaň na Facebooku

Publikum, rozpočet a umiestnenie reklamy ste už nastavili na úrovni Ad setu. Kliknite na “Nová skupina reklám” a zaskrolujte nižšie.

nastavenie-rozpoctu-publika-umiestnenia-reklamy-na-facebooku

Nastavenie rozpočtu, publika a umiestnenia reklamy na Facebooku

Zvoľte vhodné publikum

Pri cielení najčastejšie používame nasledovné typy publika:

 • lookalike publikum, 
 • užívatelia v blízkosti,
 • vlastné publikum. 

Lookalike publikum šetrí peniaze. Dokáže s presnosťou určiť, ktorí užívatelia sú najpodobnejší vašim potenciálnym zákazníkom. K ich určeniu využíva Facebook všetky dostupné dáta.

Vlastné publikum si špecifikujete sami. Môžu to byť ľudia, ktorí Lead Ad otvorili a nevyplnili,  ľudia, ktorí sa prihlásili do newslettera či nedávni návštevníci webu. Celé nastavenie zvládnete bez nutnosti vkladať kód do formulára. Na rozdiel od lokálneho publika sami vyberáte charakteristiky, ktoré Facebook zbiera.

Tvorba samotnej reklamy

Lead Ad reklamu vytvoríte v editore. Otvorte ju kliknutím na Reklama 1. 

Môžete skrolovať v strede obrazovky a zobrazia sa vám možnosti úprav textu, nadpisu, popisu a obrázka. V pravej časti obrazovky uvidíte náhľad reklamy a keď pôjdete ešte nižšie, nájdete váš formulár.

ulozenie-formulara-pre-lead-ads

Nastavenie formulára pre Lead Ads

Vytvorenie formulára

Nižšie v strednej časti obrazovky sa dostanete k možnosti vytvoriť formulár. Ak pri reklame svieti červený trojuholník, neobsahuje formulár. 

Pri viacerých kampaniach nemusíte vytvárať formulár nanovo. Pokiaľ sa nič nemení, zvolíte ten istý.

chybajuci-formular-lead-ads

Chýbajúci formulár Lead Ads

Ak sa chcete ešte vrátiť k tomuto formuláru a upraviť ho, stlačte uložiť. Po stlačení tlačidla dokončiť Facebook vytvorí formulár bez možnosti úprav – je pripravený na spustenie kampane. 

Všetky formuláre, reklamy a kampane jasne pomenujte. Pri vyhodnocovaní vám to ušetrí množstvo času.

ulozenie-formulara-pre-lead-ads

Uloženie formulára pre Lead Ads

Pozor na bug pri duplikácií

V dokončenom formulári urobíte úpravy len jeho zduplikovaním. Po zduplikovaní sa stretávame s bugom (chybou v kóde Facebook Business Managera), ktorý neskopíruje pôvodný formulár, ale otvorí vám úplne nový čistý. Zatvorte ho a zobrazí sa vám táto tabuľka, ktorú potvrďte stlačením OK.

riesenia-bugu-zmiznuteho-formulara

Riešenie bugu zmiznutého formulára

Osvedčilo sa nám pred zduplikovaním formulára vždy zaskrolovať k náhľadu pôvodnej verzie v pravej časti obrazovky a opätovne ju zduplikovať. Zvyčajne však stačí zavrieť formulár a zduplikovať ho nanovo.

Výber obrázka do reklamy

Obrázok musí zaujať a dodržiavať pravidlá Facebooku. V zásade platí, že obrázky s menším množstvom textu bývajú výkonnejšie. Prečítajte si všetky pravidlá používania obrázkov v Lead Ads.

Spustenie Facebook Lead Ads kampane

Keď máte pripravené publikum, rozpočet, texty v reklame, správne orezaný obrázok a formulár, môžete reklamu spustiť. V správcovi reklám kampaň jednoducho zapnite..

Následne počkajte na e-mail o schválení či neschválení reklamy. Ak Facebook reklamu zamietol, treba si opäť otvoriť celú kampaň a prečítať dôvod.

Prečo Facebook zamietol Lead Ad reklamu?

Zvyčajne ide o porušenie pravidiel Facebooku. Aktuálne sa zamietajú reklamy, v ktorých propagujete čokoľvek súvisiace s Covid-19, prípadne ak spomeniete Facebook v texte. Tieto zákazy po skončení pandémie s najväčšou pravdepodobnosťou zmiznú.

Ďalším častým dôvodom je priveľa odhalenej pokožky na obrázku. Všetky náležitosti kampaní nájdete vo Facebook pravidlách.

Kontakt na zákazníka je základ podnikania

Facebook Lead Ads považujeme za jeden z najefektívnejších spôsobov generovania potenciálnych zákazníkov. Aj s nízkym rozpočtom dosiahnete vynikajúce výsledky, ak je kampaň dobre nastavená a cielite na relevantných zákazníkov.

Ak si s Lead Ads neviete dať rady alebo potrebujete poradiť, obráťte sa na nás. Radi pomôžeme nakopnúť obraty vášho projektu. Prvá konzultácia teraz zadarmo a bez akýchkoľvek záväzkov.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Námet: Pavol Adamčák, Lenka Krčmáriková

Napísal: Lenka Krčmáriková

Editor: Adriána Černáčková

Spätná väzba: Martin Bartl

Publikoval: Róbert Hošták

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

  Sprievodca expanziou

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.