Zistite, v akom stave je váš web.

Severský e-commerce láka exportérov. Ako zažiariť v Škandinávii?

Severské ekonomiky sú na vzostupe a trhy rastú. Kde je rast, tam je aj príležitosť na expanziu. V čom sa líši nórsky, švédsky či fínsky e-commerce sektor od zvyšku Európy a ako na ňom uspieť?

Severské štáty sa môžu zdať slovenskému e-shopu vzdialené. So správnym produktom a stratégiou však môžete uspieť aj vy. Čaká vás odmena v podobe mimoriadne kúpyschopných zákazníkov, ktorí mesačne minú v e-shopoch takmer 200 eur.

Expanzia do Škandinávie je výzva i príležitosť

Všetky škandinávske trhy spája vysoké HDP. E-commerce sektor bol rozvinutý už dávno pred tým, ako dorazila pandémia. 

V prospech expanzie do severských krajín nahráva, že:

 • zákazníci majú peniaze a radi nakupujú zo zahraničia,
 • obyvateľstvo je digitálne mimoriadne zručné, 
 • nemusíte riešiť otravné platby na dobierku, pretože tu neexistujú,
 • natrafíte na inovatívne prostredie, ktoré víta nové technológie.
15 trhov očami e-shopov
Sprievodca expanziou
Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

Lídri v digitalizácii 

O pokroku členských štátov EÚ v digitalizácii hovorí index digitálnej ekonomiky a spoločnosti

V roku 2022 tri z prvých štyroch priečok obsadili škandinávske štáty. Lídrom je Fínsko, za ním nasleduje Dánsko, Holandsko a na štvrtom mieste je Švédsko. Pre predstavu, o aký digitálne vyspelý trh ide, si všiminite Slovensko. Nájdete ho až piate od konca.

Index digitálnej spoločnosti a ekonomiky
Výsledky členských štátov EÚ podľa indexu digitálnej ekonomiky a spoločnosti. Na čele digitalizácie sú škandinávske štáty. Zdroj: Európska komisia

Čo predávať v Škandinávii?

Na prvých miestach naprieč celou Škandináviou sú veľmi podobné produkty. V Nórsku je to oblečenie, obuv, kozmetika a farmaceutické produkty. Švédsko je naopak jedinou krajinou, kde na prvej priečke nie je móda.

E-commerce v Nórsku ovláda Zalando

Export do Nórska je o čosi komplikovanejší, keďže Nórsko nie je členom EÚ. Od apríla 2020 navyše platí zákon, ktorý ukladá všetkým zahraničným e-shopom, ktorých čisté ročné tržby presiahli 50 000 NOK, povinnosť platiť nórsku DPH. 

Nór minie v e-shope až 200 eur

Na druhej strane priemerný Nór minie mesačne 197 eur v e-shopoch. Najčastejšie nakupujú cez Zalando, Wish a eBay. Silné postavenie na trhu má aj domáci e-shop s elektronikou komplett.no a sieť potravín oda.no.

nórsky e-commerce komplett.no
Z domácich e-shopov dominuje na nórskom trhu e-shop komplett.no

Fínsky trh mierne zaostáva

Fínsky e-commerce v porovnaní s ostatnými škandinávskymi štátmi mierne zaostáva. Príčinou je stále veľké množstvo starších obyvateľov, ktorí sú voči online nakupovaniu skeptickí. Priemerný Fín minie mesačne zhruba 116 €. 

Schránky na vyzdvihnutie tovaru

V doručovaní tovaru sú netradiční. Na rozdiel od všetkých ostatných štátov uprednostňujú zákazníci doručovanie do schránok na vyzdvihnutie tovaru. Tovar si prevezmú sami, v čase, ktorý im vyhovuje. 

E-commerce vo Fínsku a doručenie tovaru

V porovnaní s európskym priemerom si nepotrpia na tak rýchle dodanie ako napríklad Dáni. Pri bežnom tovare počítajú s doručením balíka od troch do piatich dní.  Najčastejšie nakupujú cez gigantov Zalando, eBay a Amazon.

nórsky e-commerce komplett.no
Z domácich e-shopov dominuje na nórskom trhu e-shop komplett.no. 

Švédsky e-commerce valcujú trhoviská

Zákazníci na jednom z najlepšie rozvinutých e-commerce trhov v Európe radi nakupujú všetko na jednom mieste. V jednom e-shope hľadajú potravu pre domáceho miláčika, elektroniku aj trvanlivé potraviny. 

Často platia pomocou aplikácie Swish, ktorá je stále obľúbenejšia. Pomohol jej aj zákon z roku 2020, ktorý zrušil dovtedy povinne predvolený spôsob platby na faktúru. V roku 2021 minul priemerný Švéd mesačne zhruba 161 eur a takmer 80 % Švédov vo veku od 25 do 44 rokov nakupuje na internete každý mesiac.  

švédsky e-commerce platby cez swish
Švédi radi platia cez aplikáciu Swish, ktorú má v mobile viac ako 80 % mladých ľudí vo veku od 18 do 24 rokov.

Amazon podcenil preklady a prerazil

V roku 2020 spustil Amazon švédsku verziu svojho webu a ozvala sa ostrá kritika zákazníkov. Sťažovali sa na malú ponuku tovaru a nekvalitné preklady.

Drobný e-shop by pravdepodobne čakal rýchly koniec, ale to nebol prípad Amazonu. Podržala ho sila značky a dnes na Amazone nakupuje každý tretí Švéd. Ako úspešne predávať cez Amazon? 

Na dánskom trhu nakupujú aj penzisti 

Dánsky e-commerce je mimoriadne rozvinutý trh, kde takmer polovicu všetkých nákupov tvorí segment módy. Obľúbeným spôsobom doručenia je “click and collect”, čo znamená, že zákazníci si vyzdvihnú tovar priamo na výdajnom mieste daného e-shopu. 

V porovnaní s ostatnými škandinávskymi i európskymi štátmi v Dánsku s obľubou nakupujú aj seniori. Za posledné dva roky sa do e-commerce segmetnu pridalo viac ako 30 % penzistov. 

Podobne, ako v ostatných štátoch Škandinávie, aj Dáni najčastejšie nakupujú cez Zalando, Wish alebo Amazon. 

dánsky trh a zákazníci seniori
Za posledné dva roky pribudlo na dánskom trhu množstvo seniorov, ktorí začali nakupovať online. Nová skupina zákazníkov rozširuje možnosti predaja existujúcich aj nových e-shopov.

E-commerce trendy pri expanzii do Škandinávie

Pri expanzii do severských štátov počítajte s odlišnými požiadavkami zákazníkov. Na rozdiel od Slovenska sa nebudete rozčuľovať s platbou na dobierku, ale musíte čeliť náročným zákazníkom, ktorí kladú dôraz na udržateľnosť a prehľadné mobilné e-commerce riešenia.

Nakupovanie cez mobilný telefón

Extrémne digitálne rozvinuté trhy predbehli v používaní mobilných telefónov aj európsky priemer. Viac ako 70 % Škandinávcov nakupuje v e-shopoch cez mobilný telefón. Najčastejšie pomocou mobilného telefónu nakupujú Švédi (až 79 %). 

Ešte pred expanziou sa ubezpečte, že mobilná verzia vášho e-shopu spĺňa najprísnejšie kritéria kvalitného UX dizajnu. 

Povinná lokalizácia e-shopu

Preklady zverte nielen prekladateľovi, ale aj rodenému hovoriacemu, ktorý zabezpečí, že text bude pôsobiť prirodzene.

Nenechajte sa zlákať anglickou verziou e-shopu. Napriek tomu, že ju Škandinávci zvyčajne dokonale ovládajú, od e-shopu očakávajú texty v materinskom jazyku. 

Platobné metódy v Škandinávii

Najobľúbenejší spôsob platby je pomocou kreditnej alebo debetnej karty, prípadne prostredníctvom internet bankingu. 

 • V Nórsku zákazníci využívajú na platbu aplikáciu Vipps. V mobile ju má takmer každý druhý online nakupujúci. 
 • Švédi platia kartou, na faktúru alebo cez aplikáciu Swish. Ak cielite na mladších zákazníkov, Swish je nevyhnutnosťou. Nainštalovanú ju má až 80 % mladých ľudí vo veku od 18 do 24 rokov. 
 • Platobná metóda Klarna zase umožňuje zákazníkom nakupovať hneď, ale platiť až neskôr. 
 • Stále má výrazné zastúpenie aj platba na faktúru, ktorú využíva 31 % Švédov a 21 % Fínov.
platobná brána Švédsko
Platobná brána Klarna umožňuje zákazníkom rozdeliť si platbu za tovar až na štyri splátky.

Dodanie tovaru 

Nóri, Dáni, Švédi i Fíni chcú podrobné informácie o doručení. Očakávajú SMS správu alebo e-mail o prijatí objednávky, vybavení i expedovaní. Preferujú bezplatné vrátenie a najčastejšie požadujú dodanie domov bez ďalšieho podpisovania prevzatia.

Dáni majú od doručenia najviac očakávaní. Vyžadujú možnosť večerného doručenia a rýchle dodanie. Balík chcú mať doma do jedného až dvoch dní.

Vyzdvihnutie tovaru v boxe

Veľké zastúpenie má vyzdvihnutie tovaru na výdajnom mieste, v schránke alebo výdajnom boxe. Trend podporuje aj prepravca PostNord, ktorý plánuje do konca roka 2022 nainštalovať vo Švédsku 4500, v Dánsku 3000 a v Nórsku 1500 nových uzamykateľných schránok na výdaj tovaru. Sústreďuje sa nielen na mestá, ale aj odľahlejšie oblasti a vidiek.

postnord výdajné automaty
Neustále pribúdajúce výdajné automaty Postnord kopírujú požiadavky zákazníkov. Chcú si tovar vyzdvihnúť, keď majú čas. Výhodou je, že tento typ doručenia býva lacnejší.

Za udržateľnosť si priplatia

Ak sa vám zdá, že ekológia čoraz viac rezonuje na Slovensku, v Škandinávii je trend ešte silnejší. Zákazníkov zaujíma, ako tovar balíte aj to, či je preprava a výroba udržateľná. Téma udržateľnosti rezonuje aj na nemeckom trhu. 

Nebojte sa za ekologické balenie alebo udržateľnú dopravu vypýtať od zákazníkov viac peňazí. Na rozdiel od iných trhov s nižším HDP si väčšina z nich rada priplatí. 

Expandujte predvídateľne a s minimálnym rizikom

Chcete predávať na nových trhoch, ale obávate sa neúspechu? Neviete, kam expandovať? Pýtate sa, koľko bude stáť reklama a kedy sa vám investícia vráti? 

Obráťte sa na nás a radi vám pomôžeme. Využívame totiž exkluzívne exportné nástroje s relevantnými dátami, kde nechýba ani konkurencieschopnosť či vyčíslenie dopytu po danom produkte.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Adriána pracuje v Dexfinity ako Copywriterka. Píše obsah, ktorý čitateľov inšpiruje a radi sa k nemu vracajú aj po čase. Taktiež sa venuje digitálnej kresbe a jej ilustrácie zdobia nejednu detskú knižku.

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Global BizDev, Sales, Marketing Consultant
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Eva Čechovská

Eva Čechovská
Sales & Export Consultant
+421 918 341 781
eva.cechovska@dexfinity.com

Pavol Adamčák
International Marketing Strategy Consultant, Founder
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

  Sprievodca expanziou

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.