Zistite, v akom stave je váš web.

Z nuly na vrchol: Príbeh slovenského výrobcu, ktorý to takmer vzdal

Máte produkt, o ktorý sa už zaujíma zahraničie? Nepredávajte patent. Slovenské nápady patria na Slovensko. Povieme vám skutočný príbeh klienta, pri ktorom sa nám podarilo premeniť inováciu na rastúci biznis. 

pribeh podnikatela, biznis, eshop

Obsah

Skvelé nápady, ktorým chýba koncovka

Boli sme milo prekvapení, keď nás oslovil slovenský výrobca s patentovaným produktom v oblasti hygieny. Zvažoval, či predá celý patent aj s výrobou do Kanady a nás, bohužiaľ, vnímal ako poslednú možnosť rozbehnúť podnikanie.

Neprešiel ani týždeň a scenár sa zopakoval. 

Mali sme pred sebou kvalitný slovenský produkt s patentom a vysokou pridanou hodnotou, ktorý sa však nevie predať. Zákazníci o ňom netušia a chýba mu online predajná sieť. Situácia nás zamrzela a rozhodli sme sa pomôcť. 

S predajom sa oplatí počkať

Výrobcovia mali rovnaký problém. Napriek vysokej kvalite a inovatívnosti, sa nedokázali presadiť na trhu. 

Prekážkou bolo nielen financovanie a chýbajúca podpora investora, ale aj manažment, ktorý má skúsenosti s efektívnou expanziou. Projekty boli obchodne životaschopné. Napriek tomu majitelia zvažovali ich predaj. 

Marketingové spoločnosti by im odporučili zlepšiť reklamu, investovať do webových stránok a rozbehu predajov. My sme zvolili inú cestu. 

Najskôr sme sa zamerali na financie, maržu a registráciu patentov a technológií.

Chceme vám rozumieť

Sadli sme si s majiteľom produktu z oblasti hygieny za stôl a začali riešiť situáciu. Potrebovali sme pochopiť celý príbeh i produkt a jeho miesto na trhu.

Napokon sme sa rozhodli spoločne prekopať stratégiu a vytvoriť fungujúce slovenské podnikanie na svetovej úrovni. 

Ako sa presadiť na zahraničnom trhu?

Náš biznis konzultant Mário Ráth rozdelil stratégiu na 4 časti:

  • ekonomickú, 
  • právnu, 
  • marketingovú 
  • a technickú. 
expanzia do zahranicia, postupnost krokov

Príklad postupnosti krokov pri expanzii do zahraničia s inovatívnym produktom.

Predajná cena a hrubá marža

V ekonomickej časti sme sa sústredili najmä na výrobu a s ňou spojené náklady. Pri stanovení predajnej ceny nám pomohli Google exportné nástroje. 

Dôkladne sme analyzovali trhy s najväčším potenciálom a porovnali ceny. Na základe týchto informácií sme klientovi pomohli stanoviť predajnú cenu. Okrem toho sme sa pozreli aj na maržu, ktorá živí celé podnikanie, a z nej sme určili predbežný rozpočet. 

Čísla sú základom každého podnikania a majú vysokú výpovednú hodnotu – najmä o vašej konkurencieschopnosti. 

Ochráňte svoje patenty a technológie

Exportu do zahraničia a zvyšovaniu predajov musí predchádzať registrácia patentu a ochrana technológií. 

Majiteľ túto situáciu dobre poznal: “Máme síce určitú ochranu zo zákona ako úžitkový vzor a ochrana dizajnu, avšak voči konkurentom, ktorí kopírujú výrobky, sa ťažko chráni. Na to nemáme dostatočné kapacity.” 

Verte, že po inovatívnych riešeniach rýchlo siahne konkurencia. “Naša ochrana je aj softvérová. Elektronika je vytvorená v našej réžii a špeciálne pre náš produkt,” dopĺňa majiteľ. 

Pri registrácii patentov sme sa preto sústredili na trhy, kam chceme exportovať a v rozpočte sme vyhradili financie na prípadné právne spory s výrobcami napodobenín.

ochrana patentov a technologii

Tvorte si finančnú rezervu pre prípadné riešenie sporov. 

Máte interné marketingové kapacity?

V oblasti marketingu sme sa majiteľa pýtali na minulé aktivity – čo sa im podarilo, čo fungovalo a nefungovalo. Zaujímali nás interné kapacity aj konkurencia. Následne sme začali spoločne skladať stratégiu na základe analýz jednotlivých marketingových kanálov. 

 

TIP: V prípade nedostatočných interných kapacít odporúčame klientom službu Magic Hiring. Pomocou nej vieme doplniť ich existujúci tím o chýbajúcich marketingových špecialistov. 

Export riadený dátami

Ďalším krokom bolo hľadanie nových trhov. Stanovili sme cieľovú skupinu a definovali spôsob komunikácie. Keď tieto dáta zanalyzujeme, často nás samých potenciálne krajiny prekvapia. V tomto prípade, okrem európskych krajín, vyšli dobre aj Nový Zéland a Katar. 

Usmiali ste sa? Spomínané krajiny sú považované za vzdialené a pre slovenský e-shop ťažko dostupné.

Pre nás žiaden problém. Máme kontakty na ľudí aj v exotických destináciách, s ktorými pravidelne spolupracujeme. Vďaka nim vieme expandovať aj na zdanlivo nedosiahnuteľné trhy

Zákaznícka podpora a servis v zahraničí

Pod technickou stránkou rozumieme najmä zákaznícku podporu a v tomto konkrétnom prípade aj servis. Výrobca zdôraznil, že školiť treba priamo u nich alebo musíme nájsť externého technicky zdatného človeka, ktorý má skúsenosti s podobným produktom. 

Pustili sme sa do hľadania ľudí, ktorí zastrešia servis vo vybraných štátoch. Majiteľ navrhol, že v prípade odľahlejších destinácií dokáže zabezpečiť online zaškolenie. 

Hľadanie finančných zdrojov

Momentálne sa projekt nachádza vo fáze hľadania finančných zdrojov. Jednou z možností je aj kapitálový vstup z našej strany. Ak nás projekt osloví, nebojíme sa dať do hry vlastné zdroje. 

V biznise nič nie je isté, ale veríme, že dáta a skúsenosti dokážu riziko kontrolovať. Riadime sa heslom: “Nemožnosť je len jedna z možností.”

Aj Zajo úspešne skáče na zahraničné trhy

So spoločnosťou Zajo sa nám podarilo rozbehnúť online predaje vo viacerých krajinách. Nespoliehali sme sa len na zákazníkov v kamenných prevádzkach. Od začiatku sme vedeli, že online je cesta. Pandémia je dôkazom, že išlo o správne rozhodnutie.

Váš produkt môže tiež zožať svetový úspech

Spoznali ste sa v niektorej časti tohto príbehu? Ozvite sa. Spojíme sily a dokážeme, že slovenské výrobky sú inovátorské a konkurencieschopné aj na svetovej úrovni. 

Máme know-how, kontakty aj skúsenosti. Pomôžeme vám urobiť ten posledný krok – úspešne predávať a budovať ziskový biznis.  Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Námet: Vladimír Nociar, Petra Dudášová
Napísala: Adriána Černáčková
Spätná väzba: Vladimír Nociar, Martin Bartl
Publikovala: Petra Dudášová

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Global BizDev, Sales, Marketing Consultant
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Eva Čechovská

Eva Čechovská
Sales & Export Consultant
+421 918 341 781
eva.cechovska@dexfinity.com

Pavol Adamčák
International Marketing Strategy Consultant, Founder
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

    Sprievodca expanziou

    Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.