7 chýb, ktoré brzdia výkonnosť PPC kampaní

Všetko je nastavené, ale vaša kampaň nefunguje správne? O úspechu rozhodujú predovšetkým detaily a zodpovedný prístup. Pripravili sme zoznam najčastejších chýb PPC kampaní, s ktorými sa stretávame u nových klientov.

chyby v PPC kampaniach, výkonnosť PPC kampaní

Obsah

PPC reklamy (pay-per-click) sú efektívne. O tom niet pochýb. Preto ich využívate vy, vaša konkurencia, ale aj my. Vložená investícia sa vám vráti niekoľkonásobne. Bohužiaľ, len za predpokladu, že sú vaše kampane správne nastavené a nerobíte zbytočné chyby. 

Najčastejšie chyby pri tvorbe PPC kampaní

Odkazovanie na jednu podstránku

Množstvo odkazov z PPC kampaní smeruje len na domovskú stránku. Ide o častú, ale veľkú chybu. Zoberte si túto situáciu z pohľadu užívateľa. Oslovila ho vaša reklama, zaujíma sa o váš produkt, ale po kliknutí sa dostane na domovskú stránku. Opäť tak musí hľadať, čo potrebuje. V lepšom prípade vám daruje pár sekúnd, pohodlnejší zákazník web okamžite opustí. 

Preto odporúčame, aby odkazy z PPC reklamy smerovali na podstránku, ktorá je optimalizovaná pre danú kampaň. Zákazník potrebuje jasnú informáciu, ktorá korešponduje s reklamou a viditeľný CTA prvok. 

Napríklad, keď zadáte do vyhľadávača výraz “obojok proti blchám pre mačky” a kliknete na odkaz abc-zoo.sk, dostanete sa na podstránku Antiparazitárne prípravky pre mačky.

 

landing page ABC ZOO.sk

Príklad náväznosti landing page na PPC kampaň ABC ZOO.sk

 

Ak máte v e-shope obrovské množstvo produktov, mali by ste zautomatizovať tvorbu kampaní na konkrétne podstránky. Zistite, ako sme vďaka tvorbe reklamných textov z feedu v nástroji PPC Bee ušetrili množstvo času klientovi eyerim

Nevyužívanie longtailových kľúčových slov

Longtailové kľúčové slová (dlhšie a špecifickejšie kľúčové slová) sú už samé o sebe špecifické. To znamená, že zákazník, ktorý ich zadá do vyhľadávania, už urobil časť cielenia za vás. Zároveň bývajú na rozdiel od krátkych kľúčových slov cenovo dostupnejšie

Neprinesú vám kvantitu, ale kvalitu. Zákazníci, ktorí ich vyhľadávajú, sú oveľa ochotnejší vykonať konverziu. Zvyčajne majú skutočný záujem o daný produkt, pretože vedia, čo chcú a hľadajú

Biding na priveľa kľúčových slov

Nepodľahnite chuti uchmatnúť si všetku návštevnosť, ktorá by sa vás mohla týkať. Oveľa dôležitejšia je podrobná analýza kľúčových slov. PPC reklama stojí peniaze a vy ich predsa nechcete vyhadzovať na kampane, ktoré nemajú potrebnú výkonnosť. 

Prejdite si ešte raz vaše skupiny kľúčových slov a pre každú z nich vyberte len tie najrelevantnejšie. Pravidelne tieto kľúčové slová analyzujte, obmieňajte a sledujte ich výkonnosť.

Chýba gramatická správnosť a kreativita

Reklama je vaša vizitka. Myslite na to už pri jej tvorbe. Zákazníci mimoriadne citlivo reagujú najmä na gramatické chyby. Dajte si pozor aj na preklepy a chýbajúcu interpunkciu. Čo sa týka kreativity, PPC kampane musia byť krátke, ale výpovedné. 

Dobrým príkladom sú výsledky vyhľadávania pre výraz “donáška kvetov Bratislava”. Ktorú by ste si vybrali a prečo? Čo vás na inej odradilo? Všimnite si, že gramatické chyby sú skutočne častým javom.

 

výsledky vyhľadávania z Google

Výsledky vyhľadávania z Google na kľúčové slovo Donáška kvetov Bratislava.

Necielite na vlastnú značku

Kampane zamerané na seba samých sa môžu na prvý pohľad zdať trochu absurdné, ale ochránia vás pred únikom klientov ku konkurencii. Oplatí sa do nich investovať, aj keď sa nachádzate na prvých priečkach v organickom vyhľadávaní. 

Vďaka PPC kampani na svoju značku získate dva odkazy a obsadíte väčšiu časť priestoru v porovnaní s konkurenciou. Brandové reklamy sú zvyčajne lacné, ak na vašu značku necieli aj konkurencia, ste jediný, kto vstupuje do boja o pozíciu. 

Takúto kampaň na vlastnú značku má spustenú aj GymBeam. Všimnite si, koľko priestoru vo vyhľadávaní zabrali. 

PPC kampaň na vlastnú značku GymBeam

Ukážka PPC kampane na vlastnú značku GymBeam

V reklamách nevyužívate rozšírenia

Vedeli ste, že vaša reklama môže byť ešte atraktívnejšia? Vďaka riadkom navyše získate viac priestoru na obrazovke a aj vyššiu šancu, že si vás potenciálny zákazník všimne a zareaguje. Zobrazenia rozšírení sú v Google Ads voliteľné a zobrazujú sa, len keď Google predpokladá, že zlepšia výkon reklamy. 

Vďaka využívaniu rozšírení:

  • zvýšite viditeľnosť reklamy,
  • rozšírite dosah reklamy,
  • poskytnete zákazníkom viac kontaktov na vás,
  • môžete zvýšiť CTR (mieru prekliknutí),
  • zadarmo zlepšíte kvalitu a výpovednú hodnotu reklamy,
  • pridáte extra informácie pre Google (presnejšie zobrazovanie reklamy).

Do rozšírení vám odporúčame podľa konkrétnej kampane zahrnúť telefónne číslo, lokalitu, prelinkovania na špecifické podstránky, text a cenník. 

Špecifikovanie negatívnych kľúčových slov

Negatívne kľúčové slová sú slová, na ktoré nechcete, aby sa zobrazovala vaša reklama. Využívajte ich najmä, ak cielite na všeobecné kľúčové slová so širokým záberom. Aj jedno slovo môže zmeniť význam. Vyhnete sa tak návštevnosti, ktorá k vám zablúdi “omylom” a v sekunde je preč. 

Napríklad, ak máte akciu na mužské bežecké topánky, vylúčte slovo dámske bežecké topánky.

Vylúčením niektorých kľúčových slov: 

  • eliminujete zobrazenie reklamy nerelevantnému publiku,
  • ušetríte kredit, 
  • zefektívnite existujúcu reklamu,
  • váš web získava dobrú reputáciu (kvalitné publikum ostáva na webe dlhšie). 

Potrebujete pomoc?

Chcete skvalitniť svoje PPC kampane, ale neviete ako? Poraďte sa s naším tímom PPC špecialistov a už viac nebudete riešiť základné chyby. Vaše kampane posunieme na nový level. Vďaka dlhoročným skúsenostiam tvoríme kampane, ktoré zarábajú. Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Námet: Martin Bartl
Napísala: Adriána Černáčková
Spätná väzba: Petra Dudášová, Samuel Ondrišák
Publikovala: Petra Dudášová

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

pavol adamcak ikonka

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vlado_Nociar

Vladimír Nociar
Head of Business Development team
+421 903 568 464
vladimir.nociar@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.