Vyšplhajte sa na vrchol vyhľadávania so SEO

Kvalitné SEO je optimalizácia s dlhodobým dopadom na návštevnosť webu. Google hodnotí stránky na základe stoviek faktorov, ktoré neustále aktualizuje. Ak však poznáte aktuálny algoritmus, je oveľa ľahšie umiestniť sa na prvých priečkach vo výsledkoch vyhľadávania. 

iStock-530731783FFFFF

Obsah

Aby ste pochopili, prečo sa vaše stránky neobjavujú na prvých priečkach vo vyhľadávaní, prečítajte si, ktoré faktory sú pri SEO najdôležitejšie a ako ich využiť. Bez nich sa totiž vyššie nepohnete.  

Hodnotný obsah je kráľom webu 

Kvalita webu a blogových článkov je zásadná. Publikujte obsah, ktorý obsahuje cenné informácie. Čas strávený na stránke sa predlžuje, znižuje sa miera okamžitých odchodov a čitatelia odchádzajú obohatení.

Aby ste sa zobrazili vyššie vo výsledkoch vyhľadávania, potrebujete ale viac než len kvalitný článok. Pamätajte, že obsah by mal byť optimalizovaný pre vyhľadávače.

Nezabúdajte na štruktúru textu

Každá stránka by mala mať originálny obsah. Vyhľadávacie nástroje dokážu duplicity nájsť a stránku vzápätí penalizovať. Aby sa dal ľahšie skenovať, mal by byť rozdelený do niekoľkých častí pomocou podnadpisov.

Pomôže vám tento krátky kontrolný zoznam.

  • Obsah by mal byť kvalitný a napísaný tak, aby mu porozumel každý.
  • Štruktúru obsahu čleňte pomocou podnadpisov H2, H3, H4 a zoznamov.
  • Pridajte aspoň jeden obrázok.
tvorte hodnotný obsah

 Zistite, po čom ľudia túžia a píšte články, ktoré budú chcieť čítať. Čitateľ by vždy mal odísť obohatený o nové informácie. 

Kľúčové slová pracujú za vás

Kritickým faktorom pri SEO je analýza kľúčových slov. Obsah by mal zahŕňať frázy, ktoré sú vyhľadávané a čitateľa rýchlejšie privedú na vašu stránku. Zároveň informujú vyhľadávací nástroj, o čom daný web je.

Myslite na tieto pravidlá:

  • Vyberte jedno primárne kľúčové slovo a tri až štyri súvisiace.
  • Do URL adresy zahrňte primárne kľúčové slovo.
  • Aj titulok, meta popis a H1 by mali obsahovať toto hlavné kľúčové slovo.

Vždy čerstvý obsah webu

Aktuálnosť obsahu je dôležitým faktorom hodnotenia Google. Čerstvý obsah je taký, ktorý je nedávno vypublikovaný, upravený alebo pravidelne aktualizovaný. 

Mnohí tvorcovia to prehliadajú a oberajú sa tak o priečky vo vyhľadávaní. 

Google chce novinky

Čitateľ hľadá aktuálne a relevantné výsledky, a preto mu ich chce Google ponúknuť. Ak bude váš obsah čerstvý a pravidelne aktualizovaný, objavíte sa na vyšších pozíciách vo vyhľadávači. 

Pokiaľ však naň zabudnete a dlhšie ho nedoplníte o novinky, jeho hodnotenie klesne a rovnako aj vaša pozícia. 

kľúčové slová sú základom SEO

Google algoritmus sa vyvíja rýchlo dávajte si pozor na to, čo publikujete.

Budujte spätné odkazy

Optimalizovať stránku môžete aj s pomocou cudzích webov. Čím viac kvalitných stránok na vás odkazuje, tým vyššie vás Google zaradí. Vďaka spätným odkazom vie, že máte dôveryhodný web. 

Poskytnite kvalitu

Účinným spôsobom, ako na linkbuilding, je vytvoriť kvalitný článok alebo infografiku s údajmi, ktorú budú chcieť cudzie weby zdieľať. Budovanie spätných odkazov má však zmysel iba vtedy, ak je vaša stránka zabezpečená.

Ochráňte používateľov

Ani ten najlepší obsah vás nedostane ďaleko, ak vaša stránka nie je bezpečná. Používajte HTTPS šifrovanie, vďaka čomu bude mať web SSL certifikát. Ten vytvára zabezpečené spojenie medzi webom a používateľom. 

HTTPS ochrana webu a používateľov

Chráňte všetky informácie, ktoré vám čitatelia poskytujú pomocou HTTPS šifrovania.

Zakladajte si na autorite webu

Kľúčom k získaniu vyššej organickej návštevnosti je autorita webových stránok. Je to akási miera potenciálu SEO stránky. Čím vyššia je jej hodnota (0 až 100), tým ľahšie pre vás bude dostať jednotlivé stránky vyššie vo vyhľadávaní. 

Ako dosiahnuť dobré výsledky?

Aby ste dosiahli vysoké skóre autority, musíte dokázať, že si to zasúžite. Autoritu webu ovplyvňuje aj:

  • Základná optimalizácia pre vyhľadávače. 
  • Spätné odkazy a komplexný linkbuilding.
  • Rýchlosť načítania. 

Výsledky nečakajte ihneď. Po zaregistrovaní domény istý čas trvá, kým nadobudne nejakú autoritu.

ýchle načítanie webovej stránky zachraňuje predaje

Každá sekunda výpadku vás oberá o zákazníkov. V prípade Amazonu by ich sekunda stála 1,6 miliardy dolárov ročne.

Ako na rýchly web?

Časy netrpezlivého čakania na načítanie stránky sú už dávno preč. Weby umiestnené na najvyššom mieste majú priemernú dobu načítania kratšiu ako 3 sekundy. V prípade e-shopov sa táto hranica posúva na 2 sekundy. 

Využite dostupné nástroje

Roboti dokážu odhadnúť rýchlosť stránok na základe HTML kódu a používateľských údajov prehliadača Chrome. Čo môžete urobiť pre predbehnutie ostatných? 

Minimalizujte požiadavky HTTP, využite minifikáciu, kombinovanie súborov a používajte asynchrónne načítanie súborov JavaScript a CSS. 

Častý problém, ktorý môže trápiť aj vašu stránku, je čas odozvy servera. Zistite, kde je problém, vďaka PageSpeed Insights

Optimalizujte web pre mobilné zariadenia

Väčšinu webovej návštevnosti na celom svete generujú návštevy z mobilov. Vytvorte responzívnu stránku, ktorá ponúkne príjemný zážitok pre používateľov na desktopoch aj smartfónoch. 

Dávajte pozor na detaily

Odstráňte reklamy a kontextové okná blokujúce text. Dizajn mobilného zobrazenia webu spravte jednoduchý a nezabúdajte na veľké tlačidlá a čitateľné písmo. Stránku si môžete jednoducho otestovať vďaka rôznym testovacím nástrojom od Googlu, napríklad Mobile-Friendly Test.

responzívne stránky pre mobilné zariadenia

Stačí niekoľko zmien a odchody zo stránky klesnú. Mobilná optimalizácia je jedným z riešení. Zistite, aké ostatné faktory znížia váš bounce rate.

Vytvorte web s príjemným UX

Všetky vyššie uvedené body súvisia s technickým SEO alebo s viditeľným obsahom. Na konci dňa je to však o UX (používateľskej skúsenosti). 

Potešiť robota alebo človeka?

Na to, aby ste sa zobrazili na prvých priečkach vo vyhľadávaní, nepotrebujete splniť iba algoritmy Google robota. Vytvorili ho ľudia s ohľadom na koncového používateľa. 

Váš web preto musí uprednostňovať záujmy publika. Navonok, aj dovnútra. Návštevník by sa mal  po stránke vedieť pohybovať intuitívne a bez zbytočných komplikácií.

Ako je na tom vaše SEO?

Máte problémy so správnym nastavením webu tak, aby vyhovoval všetkým Google faktorom? Nie je tajomstvom, že dobrá optimalizácia pre vyhľadávače je beh na dlhú trať. 

Ak sa nevyznáte do všetkých jej tajov, obráťte sa na nás a plaťte len za dosiahnuté výsledky.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Autor: Terézia Poláková

Editor: Martin Bartl

Publikoval: Róbert Hošták

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

pavol adamcak ikonka

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vlado_Nociar

Vladimír Nociar
Head of Business Development team
+421 903 568 464
vladimir.nociar@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.