Zistite, v akom stave je váš web.

Ako na príliv predajov s influencer marketingom

Je váš e-shop pripravený na spoluprácu s influencermi? Chcete, aby sa o vašom produkte hovorilo a písalo viac? Aj keď je influencer marketing už pomerne známy, nie každý ho dokáže správne uchopiť. 

Poradíme vám, ako vybrať správneho influencera, nestratiť peniaze a nakopnúť ziskovosť e-shopu.

matt-paul-catalano-0QEG_xOoY7Y-unsplash

Obsah

Čo je influencer, to už vie každý. Mnoho značiek často neváha obetovať obrovský balík peňazí s vidinou rýchleho zisku. Nevedia však, akú reálnu hodnotu pre nich daný influencer má. Ako v prípade iných marketingových kanálov, aj tu zohrávajú dôležitú úlohu dáta.

Kedy je e-shop pripravený na spoluprácu s influencerom? 

Ak začínate s novým biznisom len teraz, myslite na spoluprácu s relevantnými influencermi už od samého začiatku. Držte sa však svojej stratégie a produktového portfólia.

Netreba hneď platiť najväčším influencerom. Zisk nemusí prísť a vy stratíte všetky financie na marketing.

Začnite s bartrom. Ide o neplatený typ spolupráce, počas ktorej influencerovi venujete svoj produkt a on pre vás pripraví vlastný výstup.

Aký influencer je najlepší influencer?

Jednou z najdôležitejších vecí, na ktoré by ste sa pri počiatočnom výbere influencera mali zamerať, je jeho vnímanie vášho produktu. 

Autentickosť je kľúčová. A aj keď sa často preceňuje, influencer, ktorý nie je stotožnený s propagovaným produktom, nie je vhodným adeptom. Najlepšie produkt predá ten, kto ho pozná, má s ním pozitívnu skúsenosť a vyskúšal ho.

Dovoľte váš produkt testovať

Vytipujte si pár influencerov, darujte im svoj produkt a nechajte ich samých, nech o ňom začnú hovoriť. Nenúťte influencera klamať. Jeho sledovatelia to rozoznajú a nielenže už nebudú veriť samotnému influencerovi, ale klesne v ich očiach aj vaša značka.

Ak je naopak váš brand špecifický a máte konzistentnú formu komunikácie, ktorú si chcete v každom prípade udržať, musíte si určiť hranice a predpripraviť influencerovi podklady.

Študujte dáta

Stáva sa, že sa pre influencera vytvorí kampaň, odpromuje produkt ako svoj vlastný, pretože dokonale zapadá do konceptu značky, no požadované výsledky sa nedostavia.

Predtým, ako nadviažete spoluprácu, pýtajte si od influencerov technické údaje. Ako vyzerá jeho publikum? Z akých krajín má sledovateľov? Koľko majú rokov? Ide prevažne o ženy alebo mužov?

výber správneho influencera závisí na dátach

Pri výbere infuencerov pracujte s dátami a nie s dojmom, ktorý vo vás vyvolávajú.

Príklad z praxe

Ste značka, ktorá potrebuje dostať svoj produkt medzi ženské publikum a pôsobíte iba na Slovensku. Našli ste influencerku, ktorá pozná váš produkt, vyskúšala ho, má 200 000 sledovateľov a skvelé dosahy. Akonáhle sa však pozriete bližšie na jej štatistiky, zistíte, že polovica z celkových sledovateľov sú Česi a z tých, čo zostali, je 40 % mužov. Zrazu máte z pôvodných 200 000 ľudí len 60 000 potenciálnych zákazníkov.

Databázy influencerov

V Dexfinity využívame komplexné databázy influencerov, ktoré pravidelne aktualizujeme a segmentujeme.

Následne sa snažíme podľa rozpočtu klienta odhadnúť, ktorí influenceri sú vhodní, oslovujeme ich, vyraďujeme a na konci dňa dohadujeme spoluprácu s tými najadekvátnejšími.

V niektorých prípadoch je vhodné vyskúšať na pár výstupoch, či to má pre danú značku zmysel a dlhodobý charakter. Ak áno, Dexfinity špecialisti odporučia našim biznis partnerom uzatvárať dlhodobé spolupráce.

Keď vidia sledovatelia jeden produkt, ktorý sa u influencera obavuje často, majú väčšiu tendenciu mu dôverovať.

Influencer marketing: Marketing zameraný na výkon?

V dobe dnešného Instagramu sú influenceri nesmierne dôležití pri budovaní brandu a povedomia o značke.

Influenceri, ktorí majú veľké množstvo sledovateľov, stále dokážu vo veľkom nakopnúť tržby propagovanej značky, no nie vždy sú hodnotovo na rovnakej vlne.

Komplikácie pri vyhodnocovaní

Ako pri iných marketingových nástrojoch, aj influencer marketing by mal byť vyhodnocovaný. Nie vždy však ide o jednoduchú úlohu.

Najčastejšie majú influenceri k dispozícii:

 • affiliate,
 • UTM linky,
 • kupóny.

Treba si uvedomiť, že influenceri mnohokrát vytvoria jeden príspevok za deň do ich Instagram feedu alebo zavesia video na Instagram Stories.

muž si prezerá feed influencera na instagrame

Vyhodnotenie úspešnosti spolupráce s influencerom býva náročné a často “nehmatateľné”.

Sledovatelia, ktorí ich vidia, nemusia byť vždy pripravení na nákup, no začnú nad produktom premýšľať. Niekedy urobia objednávku až o pár dní a ponúknutý kupón nevyužijú.

Preto nie je jednoduché vyhodnocovať priamy dosah influencerov na predaje značky – treba k tomu pristupovať komplexne.

Dáta, ktoré sa oplatí sledovať

Povedomie a návštevnosť, ktorú influencer buduje, je z dlhodobého hľadiska pre značky najdôležitejšia. Ak už raz používateľ navštívi e-shop a strávi na ňom určitý čas, podieľa sa na vzniku nového cieľového publika, na ktoré cielime prostredníctvom Google Ads alebo Facebook Ads.

Ak však chcete výsledky kvantifikovať, zamerajte sa na:

  • kvalitu a úroveň výstupov,
  • množstvo preklikov z príspevku influencera,
  • komentáre pod postami,
  • engagement,
  • celkovú cenu spolupráce,
  • nárast počtu sledovateľov na stránke vašej značky.

Pracujte s novými ľuďmi

V momente, keď influencer pritiahne nových potenciálnych zákazníkov na váš e-shop alebo sociálne siete, nedovoľte im odísť. Ide o výhodný spôsob, ako získať sledovateľov na Instagrame.

Tvorte pútavý a hodnotný obsah, starajte sa o svoju značku a presvedčte ich reprezentatívnou stránkou.

Ľudia nechodia na sociálne siete, aby sledovali značky, chcú sledovať ľudí. Preto im dajte kreatívnu protihodnotu, vďaka ktorej ich nestratíte.

Úskalia influencer marketingu

 1. Influencer marketing zahŕňa množstvo príprav, sledovania výstupov či využívanie ďalších kanálov – ide o časovo náročný proces.
 2. Pokiaľ sa obidve strany nedohodnú na rozumnej finančnej dohode, stáva sa, že značka zaplatí tisíce eur bez akéhokoľvek výsledku.
 3. Aj influenceri sú len ľudia, nemôžete odhadnúť ich správanie a nikdy neviete, s kým spájate meno svojej značky.
 4. Pokiaľ vytvoríte produktovú líniu s influencerom, môžete buď raketovo vyrásť alebo padnúť – nikdy nebudujte svoju značku na jednej spolupráci.
 5. Ak je výstup influencera odfláknutý, zákazník to rozozná a urobí si o promovanej značke vlastný názor.
 6. Jednorazové spolupráce sú často nevýhodné a sledovatelia na ne nereagujú.
žena si pozerá príspevok na instagrame a tvári sa nespokojne

Pokiaľ je výstup spolupráce s influencerom nekvalitný, v očiach sledovateľov klesá nielen on, ale aj vaša značka.

Dôležité je nebáť sa s influencerom otvorene komunikovať a správať sa férovo. Pokiaľ ste s influencerom “na jednej lodi”, výsledky budú vždy na inej úrovni.

Influencujte bez obáv

Influenceri sú zlatou baňou, ktorá dokáže nakopnúť predaje. Preto ich využíva čoraz viac značiek. Okrem know-how však potrebujete aj vhodnú stratégiu.

Radi by ste sa pustili do influencer marketingu, no neviete, ako začať? Ozvite sa nám a nájdeme ideálnych influencerov, ktorí budú zdieľať hodnoty vašej značky.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Autor: Veronika Svajčiaková

Editor: Martin Bartl

Publikoval: Róbert Hošták

Zdieľajte článok

Veronika Svajčiaková
Veronika Svajčiaková
Veronika pracuje v Dexfinity ako Content Specialist. Okrem článkov pripravuje analýzy kľúčových slov i obsahové stratégie. Pri texte kladie dôraz na to, aby sa dobre čítal a mal dostatok užitočných informácií.

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.