Zistite, v akom stave je váš web.

Facebook príbehy, ktoré premenia fanúšikov na zákazníkov?

Chcete lepší engagement na sociálnych sieťach? Využívajte Facebook príbehy. Zobrazujú sa ako prvé, majú lepší dosah a keďže po 24 hodinách miznú, urgujú fanúšikov k akcii. Buď si pozrú obsah teraz, alebo nikdy. Ako s nimi podporiť predaje?

evolucia

Obsah

Keď v roku 2013 prišiel Snapchat s príbehmi, ostatné sociálne siete rýchlo pochopili, že tento formát príspevkov je mimoriadne atraktívny. Instagram ich zaviedol v roku 2016 a Facebook o rok neskôr. Ponúkajú lepší engagement a vytvárajú priestor na neformálnu a spontánnu komunikáciu s fanúšikmi. 

E-book zdarma
55 tipov pre úspešný
e-shop
Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

Ako fungujú príbehy na Facebooku?

Facebook príbehy môžete pridávať ako videá a fotografie, ktoré po 24 hodinách zmiznú. S využitím nálepieka filtrov vytvárate atraktívny obsah, ktorý svojou dočasnosťou vytvára pocit urgencie na fanúšikov. 

Denne prezdieľajú ľudia a firmy na Facebooku a Instagrame 1 bilión príbehov. Klasické príspevky vidí len malé percento fanúšikov. Facebook príbehy majú podstatne lepší dosah. Zároveň im nezahlcujú fanúšikov a neplnia feed.

Dĺžka a formát príbehu

Fotografie sa prehrávajú 5 sekúnd a video môže mať maximálne 20 sekúnd. Príbehy sú verejné a komentáre od sledovateľov vidí iba ten, kto príbeh uverejnil. 

Formát musí vyplniť celú obrazovku smartfónu a minimálne rozlíšenie je 1080 x 1080 pixelov. 

Mobile screen showing the man recording his vlog at home

Výhodou je lepší Facebook engagement

Príbehy sú interaktívne, zábavné, neformálne a dopĺňajú organické príspevky a platenú reklamu na Facebooku.

Na rozdiel od bežných príspevkov, ktoré sa vo feede strácajú medzi ostatnými, Facebook príbehy sa zobrazujú v hornej časti aplikácie. 

Vďaka dobrému umiestneniu v nich môžete zdieľať aj upravené posty z feedu, ktorým takto zvýšite Facebook engagement. Zákazníkom, ktorí reagujú na vaše príbehy, ich algoritmus zobrazí ako prvé. 

Čo získate využívaním Facebook príbehov? 

Okrem lepšieho organického dosahu sa príbehy dobre hodia ako doplnok marketingovej stratégie. Cez rôzne súťaže, ankety dokážete ľudí motivovať k požadovanej aktivite. 

Obsah, ktorý publikujete, by mal byť v súlade s cieľmi fanpage. Vďaka Facebook príbehom môžete:

 • zvýšiť návštevnosť webu (pomocou príbehov s prelinkovaním ľahko dostanete fanúšikov na podstránku s produktom, blogom alebo pripravovaným podujatím a motivujete ich k hľadaniu informácií na webovej stránke), 
GymBeam využíva Facebook príbehy na zvyšovanie návštevnosti webu

GymBeam pomocou príbehov na Facebooku s linkom smeruje návštevnosť na svoj blog

 

 • podporiť predaj služieb alebo produktov (zdieľajte v príbehoch informácie o konkrétnom produkte, natočte video s jeho využitím, pridajte link),
 • informovať publikum o skúsenostiach zákazníkov (využite príbehy na budovanie dobrého mena a podeľte sa v nich o referencie od zákazníkov),
 • vytvoriť dôveru v značku (príbehy sú dočasné, nikto nečaká, že budú vyšperkované ako reklama v televízii, pridávajte obrázky a videá zo zákulisia firmy, vezmite fanúšikov za oponu podnikania, za úprimný a autentický obsah získate dôveru zákazníkov),
Facebook príbehy zo zákulisia výroby INSPIO

Aj klient INSPIO, ktorému sme pomáhali s expanziou do Nemecka, využíva príbehy na budovanie dôvery so zákazníkmi a často zdieľa videá z procesu výroby obľúbených produktov. 

 

 • zdieľať novinky a oznamy (vytvorte príbehy o uvedení nového produktu na trh, webinári alebo plánovanej udalosti, ľudská zvedavosť v kombinácii s dočasnosťou príbehov funguje perfektne). 

Ako vytvoriť Facebook príbehy?

Príbehy vytvárate cez mobilnú aplikáciu Business Suite alebo desktopovú verziu Creator Studio

Business Suite

Pri vytváraní príbehov určených výlučne pre Facebook využite mobilnú aplikáciu Meta Business Suite. Nemá také možnosti ako Instagram, ale stále pridáte rôzne nálepky, linky alebo text. 

Facebook príbehy cez Business Suite
Facebook príbehy cez Business Suite

Mobilná aplikácia Business Suite ponúka menej interaktívnych elementov ako Instagram, ale naopak si môžete byť istí, že všetky, ktoré pridáte, budú fungovať. 

 • Vyberte stránku, pre ktorú chcete vytvoriť príbeh a kliknite na Story. 
 • Nahrajte pripravené video alebo obrázok, prípadne natočte alebo odfoťte nový. 
 • Pridajte efekty a interaktívne prvky.
 • Nastavte, či chcete príbeh publikovať len na Facebooku alebo aj na Instagrame.
 • Príbeh môžete zdieľať ihneď alebo ho naplánovať na vhodný čas. 

Všetky profesionálne účty môžu pridávať prelinkovanie na web. Ak nemáte nad 10 000 sledovateľov, link sa zobrazí len ako výzva na potiahnutie prstom nahor.

Creator Studio

Príbehy na Facebooku vytvoríte aj cez desktop, ale aplikácia ponúka širšie možnosti úpravy obrázku a textu. Cez desktop využite Creator Studio. Na výber máte medzi príbehom s fotografiou alebo textom.

Facebook príbehy cez Creator Studio

Creator Studio umožňuje pridávanie textových príbehov a fotopríbehov, ale s obmedzeným množstvom dodatočných prvkov. 

Grafiku do príbehu by ste mali mať už upravenú, pretože Creator Studio ponúka v prípade fotografií len vloženie textu alebo tlačidla s linkom. 

Textové príbehy majú na výber rôzne grafické pozadia, ale nevložíte do nich nálepku ani link. Creator Studio neumožňuje plánovanie a príbeh zverejňujete ihneď. 

Textové príbehy v Creator Studiu sú obmedzené len na farebné pozadie a text.

 Textové príbehy v Creator Studiu sú obmedzené len na farebné pozadie a text. 

Oplatí sa využívať príbehy z Instagramu?

Pri vytváraní obsahu na Facebooku veľa značiek recykluje príbehy z Instagramu. Dvakrát využijete ten istý obsah a ušetríte čas na prípravu novej grafiky alebo videa. Príbeh vytvoríte cez aplikáciu Instagramu a zdieľanie medzi sociálnymi sieťami nastavíte cez Prepojené účty. 

Pozor na nefunkčné prvky

Niektoré interaktívne nálepky z Instagramu nefungujú na Facebooku. Napríklad nálepky s odpočítavaním alebo plánovaním neumožňujú nastavenie pripomienky. Tieto elementy z príbehu odstráňte alebo ich nahraďte.

Rozdeľte stratégiu podľa sociálnej siete

Neočakávajte rovnaké výsledky. Veľkosť a zloženie publika sú na týchto sociálnych sieťach rôzne. Odporúčame používať rovnaké príbehy len príležitostne. Radšej investujte do originálneho obsahu. 

Napríklad môžete využívať Facebook na získavanie návštevnosti na web a na Instagrame podporovať imidž značky a samotné nakupovanie. 

Ako zvýšiť Facebook engagement?

Facebook príbehy sú často podceňovaným formátom. Ak chcete mať vyšší engagement, začnite ich využívať. 

Skvelým príkladom je príbeh klienta Cord Blood Center. Aj pomocou Facebook príbehov sa mu podarilo získať oveľa viac kontaktov na potenciálnych zákazníkov. A to všetko s minimálnym navýšením ceny. 

Chcete vedieť, čo všetko môže Facebook priniesť vášmu podnikaniu a ako z neho vyťažiť maximum?


Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Autor: Adriána Černáčková

Editor: Martin Bartl

Publikoval: Róbert Hošták

 

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Global BizDev, Sales, Marketing Consultant
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Eva Čechovská

Eva Čechovská
Sales & Export Consultant
+421 918 341 781
eva.cechovska@dexfinity.com

Pavol Adamčák
International Marketing Strategy Consultant, Founder
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

  Sprievodca expanziou

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.