Zistite, v akom stave je váš web.

E-shopy, brnknite na správnu strunu s tone of voice

Faktická štatistika dokáže vo výnimočnom prípade vyvolať nadšenie, vtip zase odpor. Komunikácia je krehká duša vašej značky. Viete, čo platí na zákazníkov? Naučte sa písať na mieru pre nich a predáte aj trpaslíka do obývačky. 

brnknite na strunu s tone of voice

Obsah

Pamätáte si na rozhovory so starými rodičmi? Boli príjemné alebo vás zneisťovali. Presné slová po rokoch zabudnete, ale pocit zostane. Pamäť zákazníkov funguje rovnako. Dojem z komunikácie si nesú ešte dlho, pretože nielen obsah, ale aj tone of voice rozhoduje o úspechu značky. 

Čo je tone of voice

Z vašich textov vždy ľudia cítia nejaký tón. Je to spôsob, ako sa vyjadrujete. Spolu s rytmom a slovnou zásobou vytvára komunikačnú identitu. Na otázku, aký je práve ten váš tone of voice, si dokážete odpovedať prídavným menom. 

Zniete nahnevane alebo zvedavo? Pôsobia vaše posty veselo a neformálne, alebo vecne a poučne? V prípade písaného textu tone of voice tvoria slová, ktoré používate. Vyberajte ich opatrne. Hovoria o vašej značke viac, než si myslíte.

Gramatická bezchybnosť nie je všetko, pretože tón textu vyjadruje osobnosť vášho brandu.

Text, ktorý publikujete na sociálnych sieťach alebo webovej stránke, musí prejsť gramatickou korektúrou.

Každý text, ktorý publikujete na sociálnych sieťach, webovej stránke či PPC reklame, musí prejsť gramatickou korektúrou. Aj bezchybný text však musí mať dušu.

Prečo riešiť tone of voice?

Komunikácia značky sa príliš nelíši od bežného rozhovoru. Prehodíte pár viet a hneď viete, či je vám človek sympatický alebo nie. Rovnaký vplyv má tón textov na zákazníkov. 

Na malom trhu a v málo konkurenčnom segmente tone of voice nezohráva takú úlohu. Avšak odlíši vás od konkurencie a pomôže vám nadviazať vzťah so zákazníkmi. 

Ak chcete s e-shopom expandovať do zahraničia, určenie spôsobu a štýlu komunikácie je nevyhnutnosťou. 

Nalaďte správny tón pre vašu značku

Tvorba tone of voice musí byť prirodzeným procesom. Zamyslite sa, kto je vašou cieľovou skupinou a všímajte si, ako komunikuje. 

Vhodný tone of voice prispôsobte jednotlivým persónam. Každej sa prihovárajte mierne upraveným spôsobom. Predstavte si, že máte cestovnú kanceláriu. Články o výhodách biznis triedy napíšete inak ako tie o cestovaní s deťmi. 

Osobitnú pozornosť venujte platiacim zákazníkom. Sú to ľudia, ktorých už vaša komunikácia oslovila. Preto by mali spadať do cieľovej skupiny. Ak to tak nie je, váš tone of voice neoslovuje publikum, ktoré chcete zaujať. 

Aké hodnoty komunikovať?

Tón vašich textov ovplyvňujú aj hodnoty vašej značky. Skúste si napísať na papier, prečo ste založili firmu, prečo predávate tento druh tovaru a v čom ste iní ako ostatní. 

Hodnoty nemusíte zverejniť. Môžu fungovať len ako pomôcka pri tvorbe obsahu. Aj my v Dexfinity sme si stanovili naše vlastné, za ktorými si stojíme a máme ich zverejnené na webe. 

Vyjadrujú náš postoj k práci i životu. 

Hodnoty, ktoré ako Dexfinity presadzujeme v komunikácii.

Hodnoty, ktoré ako Dexfinity presadzujeme v našej komunikácii. 

Zostavte zoznam prídavných mien

Ak stále netušíte, aký tone of voice by mal vystihovať vašu značku, urobte si jednoduché cvičenie s prídavnými menami. 

Vypíšte si 50 až 100 prídavných mien, ktoré sa spájajú s produktmi, ktoré predávate. Zahrňte všetky. Dobré, zlé, bežné aj špecifické. Potom si zoznam prejdite a vyberte z neho:

  • 3 prídavné mená, ktoré vás vystihujú,
  • 3 prídavné mená, ktoré nechcete, aby sa spájali s vašou značkou.

Vo finále získate 6 prídavných mien, ktoré definujú, kam sa chcete a nechcete uberať. Myslite na ne pri každom poste alebo kampani. Pomôžu vám vyčleniť sa v mori konkurencie. 

Odlišnosť vedie k zapamätateľnosti a od nej je už len krok k tomu, aby ste sa stali lídrom na trhu

Vytvorte vlastný tone of voice

Tone of voice je výsledkom kombinácie štyroch rôznych škál komunikácie. Znie to trochu zložito, no opak je pravdou.

Tone of voice je o hľadaní vhodnej kombinácie rôznych štýlov prejavu.

Štyri základné rozpätia komunikácie sú:

  • zábavný/seriózny,
  • formálny/každodenný,
  • rešpektujúci/drzý,
  • oduševnený/vecný. 

Tieto škály vnímajte ako mixážny pult. Nemusíte sa rozhodovať len medzi tým, či budete zábavní alebo seriózni. Medzi protikladmi existuje veľa ďalších možností.  

Nájdite kombináciu, ktorá najlepšie vystihuje vašu značku a vytvorí jedinečný tone of voice.

Poriadne si premyslite, akým štýlom budete komunikovať. Váš tone of voice by mal osloviť predovšetkým zákazníka.

Formálny verzus každodenný štýl

Formálny štýl vytvára dojem profesionality, ale chýba mu osobnosť a môže skĺznuť do nudnosti. Bežný spôsob komunikácie zase pôsobí priateľsky a osobne. Na druhej strane znižuje odbornosť textov. Preto s ním narábajte opatrne.

Zábavný verzus seriózny štýl

Humor zvyšuje šancu, že si vás zákazník zapamätá. Vtipný štýl komunikácie slávi úspech najmä na sociálnych sieťach. Sú ale typy textov, kde na zábavu nie je priestor. V prípade poisťovacej spoločnosti môže vtip podkopávať dôveryhodnosť.

Príklad seriózneho a faktického tone of voice.

TrustPay využíva mix seriózneho a faktického štýlu. Text tvoria jednoduché vety a humor nájdete len ťažko.

Rešpektujúci verzus drzý štýl

S rešpektom v komunikácii zvyčajne nič nepokazíte. Je priateľský a srdečný, ale štipka drzosti texty okorení. Správna dávka dravosti vloží do textov sebavedomie a autoritu.

Oduševnený verzus vecný štýl

Máte vo svojom okolí niekoho, kto predáva katalógovú kozmetiku alebo výživové doplnky? Jeho posty sú pravdepodobne extrémne priateľské a plné ochoty pomôcť. Zosobňujú oduševnený štýl v praxi, ktorý niekto miluje a iných irituje. 

Faktická komunikácia je jednoduchá, k veci a bez zbytočných omáčok. Môže jej chýbať osobnosť, ale vždy si nájde cieľovú skupinu, ktorá ju uprednostní. 

Holokolo píše články v kombinácii vecného s každodenným štýlom s rozumnou dávkou humoru.

Využite hlas svojej začky 

Priemernosť je nočnou morou marketérov. V pretlaku e-shopov, produktov a reklamy potrebujete texty, ktoré majú nielen hlavu a pätu, ale aj správny tón. Spolu s kvalitným SEO a PPC kampaňami získate obrovskú výhodu. 

Chcete vedieť, či sú vaše kampane výkonné? Prihovárate sa správnym tone of voice? Ste spokojní s výsledkami? Využite bezplatnú hodinovú konzultáciu, ktorá vám objasní, ako na dlhodobé predaje.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Autor: Adriána Černáčková

Editor: Martin Bartl

Publikoval: Róbert Hošták

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

    Sprievodca expanziou

    Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.