Zistite, v akom stave je váš web.

Proroctvo e-commerce trendov pre rok 2022

Máte web, ktorý je responzívny, prehľadný a s jasnými CTA prvkami? To už nestačí. Trendy 2022 v online marketingu preosejú kvalitu od priemeru. Ako sa udržať medzi špičkou?

proroctvo pre ecommerce

Obsah

Síce nemáme vešteckú guľu, ale vieme predpovedať úspech e-shopu v najbližších rokoch. Z našich skúseností sa najviac darí podnikateľom, ktorí vidia v trendoch príležitosť. 

Sledujú vývoj zahraničného e-commerce segmentu a pripravia sa na novinky skôr, ako sa stanú masovkou. Vďaka tomu sú stále o krok vpred. 

V roku 2022 ovládnu trendy v online marketingu najmä technológie. 

Bezproblémový nákup cez mobil

Slováci stále využívajú na online nakupovanie častejšie počítač ako mobilný telefón. Mobil uprednostňujú na začiatku nákupnej cesty, keď preverujú dostupnosť, cenu a referencie. 

Najčastejšie cez mobil nakupujeme kozmetiku, knihy a hračky. 

V roku 2021 sa situácia na Slovensku zmenila. Na krátky čas nákupy cez mobil predbehli aj stolové počítače. Trend naznačuje, že časom získajú trvalú prevahu. Váš e-shop musí byť na túto zmenu dokonale pripravený. 

Podiel online nákupov cez mobil a desktop na Slovensku

Percentuálny podiel online nákupov cez mobil a desktop za rok 2021 na Slovensku.

V roku 2022 by mala byť mobilná verzia prioritou. Už teraz možno strácate zákazníkov kvôli únavnému scrollovaniu. Zlý zážitok cez smartfón odradí od ďalšej kúpy až 70 % zákazníkov. 

Nový trend v marketingu – zelený konzum

Konzum a ekológia k sebe nepasujú. Napriek tomu pribúdajú zástancovia takzvaného zeleného konzumu. Sú to zákazníci, ktorí kupujú nové veci, ale zároveň dbajú na to, aby nakupovali ekologicky a udržateľne

To, že ponožky už nebalíte do mikroténových vrecúšok, ale do papiera, už nestačí. Zákazníci chcú vedieť o značke oveľa viac. Zaujíma ich, ako tovar vyrábate odkiaľ pochádza materiál a či sa dá recyklovať. 

Ako na zelenší e-commerce?

Vyhnite sa zbytočne veľkým krabiciam a neposielajte zákazníkom zásielky plné polystyrénu. Zmeniť môžete aj obal tovaru. Zrušte plasty a využívajte recyklované alebo recyklovateľné materiály. 

Udržateľnosť už napríklad naplno ovládla nemecký trh

Zákazníkov o všetkom informujte. Využite sociálne siete, spomeňte ekologické balenie na webe, píšte na krabice, ktoré im prídu domov. 

Trend 2022 pre e-shopy je ekológia a udržateľnosť

Trendom roku 2022 pre e-shopy je ekológia a udržateľnosť.

Nekomplikujte platbu 

Platba je súčasťou každej nákupnej cesty. Vyladený a jednoduchý spôsob platby zvyšuje šancu, že zákazník neodíde a nakúpi. 

V budúcom roku investujte do platobných brán. Poskytnite zákazníkom viaceré možnosti platby a neobmedzujte ich len na bankový prevod alebo dobierku. 

Menej prekážok, viac peňazí

Zákazníci k platbám pristupujú čoraz citlivejšie. Ak nenájdu nimi preferovaný spôsob platby, jednoducho košík zatvoria a odídu. S veľkou pravdepodobnosťou sa už nevrátia. 

Pri prvom nákupe uprednostnia dobierku. Ak všetko prebehne v poriadku, nabudúce radi zaplatia aj kartou. 

Umožnite nákupy cez sociálne siete

Viac ako polovica svetovej populácie využíva sociálne siete. Väčšina z nich tam denne “zabije” viac ako dve a pol hodiny. 

Ľudia už zďaleka nesledujú len svojich priateľov. Takmer 80 % z nich je aj fanúšikmi obľúbených značiek. Na sociálnych sieťach vyhľadávajú informácie o produktoch a čítajú recenzie.

Zábava a nákupy pod jednou strechou

V roku 2021 raketovo narástli predaje cez sociálne siete. Ak ešte na nich nepredávate, aspoň to zvážte. 

Na výber máte dve možnosti. Buď zákazníci nakúpia priamo v prostredí sociálnej siete, alebo ich presmerujete do e-shopu. Sociálne siete podporujú najmä prvú možnosť. Neustále zlepšujú funkcionality a snažia sa udržať nakupujúceho na platforme. 

Pre zákazníka je takýto nákup rýchly a pohodlný. Sociálne siete majú o ňom dokonalý prehľad a väčšinu údajov vyplnia za neho. Systém je výhodný aj pre e-shopy

Rýchlosť nakupovania znižuje šancu, že si to zákazník rozmyslí. 

Podporte predaje s Instagram novinkou

Po novom Instagram umožnil pridávať link do InstaStories aj stránkam, ktoré majú menej ako 10 000 followerov. Z fotografie či videa tak viete poslať zákazníka na stránku produktu aj bez platenia.

Trendom v roku 2022 bude nakupovanie na sociálnych sieťach.

Nakupovanie cez sociálne siete bude rásť aj v roku 2022. Takto vyzerá prepojenie sociálnej siete s e-shopom Sashe.sk 

Kto nakupuje na sociálnych sieťach

Každá generácia využíva sociálne siete inak. Ľudia vo veku okolo 50-tky nakupujú zriedkavejšie. Len približne 20 % z nich nakupuje priamo cez sociálne siete. 

Medzi mladšími ročníkmi sú nákupy na sociálnych sieťach oveľa obľúbenejšie a týmto spôsobom nakupuje takmer 80 % z nich

AI marketing pracuje pre vás 

Umelú inteligenciu (AI) vnímajte ako zamestnanca roka 2022. Zlepší pracovné procesy, pracuje rýchlo a neúnavne. Pomáha pri zákazníckom servise, organizácii skladových zásob, expedícii aj plánovaní marketingových aktivít. 

Umelá inteligencia je súčasťou nástrojov, ktoré môžete využiť aj vo vašom e-shope. Vďaka nim budete konkurencieschopnejší. Samozrejme, nie hneď. Ale o rok-dva sa vám investícia do AI marketingu vráti niekoľkonásobne. 

Prípadová štúdia GLAMI 

Neviete si to predstaviť v praxi? Umelá inteligencia veľmi efektívne využíva aj porovnávací portál GLAMI. Produkty kategorizuje pomocou tagov a každý deň pribúdajú tisíce ďalších. 

Množstvo tovaru bolo najskôr konkurenčnou výhodou, časom už nebolo v ľudských silách ich usporiadať do kategórií a filtrov. V ponuke sa motali aj zákazníci. Nevedeli si vybrať a odchádzali. 

Portál nasadil na kategorizáciu produktov AI, ktorá rozpoznáva produkty podľa fotky a popisu. Navyše pomohla aj zákazníkom pri výbere produktov. Sleduje ich správanie a podľa histórie vyhľadávania im ponúka personalizovaný výber produktov. 

Premeňte trendy 2022 na úspech

Úspešné e-shopy čakajú investície do technológií. Minimálne tie, ktoré nimi chcú zostať aj o niekoľko rokov. Našich partnerov už nejaký čas pripravujeme na príchod umelej inteligencie, pomáhame im optimalizovať procesy aj kampane a vyberáme vhodné platobné brány.

Pomocou nástroja MagicScript bidujeme produkty automatizovane s cieľom zabezpečiť čo najvyššiu maržu alebo obrat. Šetríme tak čas i peniaze. 

Zaujíma vás, ako predávať ešte viac? Využite hodinovú konzultáciu s naším špecialistom. Teraz zdarma a bez akýchkoľvek záväzkov.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Autor: Adriána Černáčková 

Editor: Martin Bartl

Publikoval: Róbert Hošták

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Global BizDev, Sales, Marketing Consultant
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Eva Čechovská

Eva Čechovská
Sales & Export Consultant
+421 918 341 781
eva.cechovska@dexfinity.com

Pavol Adamčák
International Marketing Strategy Consultant, Founder
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

    Sprievodca expanziou

    Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.