Zistite, v akom stave je váš web.

Šliapnite na predaje v bulharskom e-commerce

Balkán ponúka viac ako len dovolenku na Slnečnom pobreží. Najmä v posledných rokoch bulharský e-commerce rastie závratným tempom a e-shopy majú príležitosť zarobiť, aká sa už nemusí opakovať. 

speed up

Obsah

Každý Bulhar minie 300 eur ročne

Aktuálne celkové príjmy z online podnikania v Bulharsku sú oproti roku 2017 štvornásobne vyššie. To zďaleka nie je všetko. Do piatich rokov pravdepodobne e-commerce narastie o ďalších 50 %. 

V roku 2017 minul priemerný Bulhar cez internet zhruba 125 eur. To síce nie je až toľko, no v roku 2021 už táto suma dosiahla 300 eur.

15 trhov očami e-shopov
Sprievodca expanziou
Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

Rastie aj celkový počet ľudí, ktorí nakupujú online. Kým v roku 2020 kúpil aspoň jeden produkt cez internet približne každý tretí Bulhar, v roku 2025 to už budú dvaja z troch

Ako to funguje v praxi? Kedysi nakupovala online len Janka. Dnes už tak robí aj jej mama a brat. A každý z nich míňa dvakrát viac peňazí ako Janka pred štyrmi rokmi. 

Medziročný rast bulharského e-commerce sektora.

Medziročný rast bulharského e-commerce.

Nástrahou je korupcia

Bulharsko je geograficky blízko a dobre dostupné. Výhodou pri podnikaní v tejto krajine je aj členstvo v EÚ. Registráciu firmy vybavíte pomerne jednoducho a nízka 10 % daň pre firmy je príjemný bonus. 

Ak budete potrebovať miestnych zamestnancov, cena práce je nižšia než na Slovensku. Minimálna mzda v Bulharsku je 333 eur

Je to až také zlé?

Na druhej strane Bulharsko získalo v roku 2018 titul najskorumpovanejšia krajina v EÚ. Celosvetovo skončilo na 77. mieste. Pre porovnanie Slovensko bolo 57. a Česi obsadili 38. priečku. 

Do súdnych sporov sa radšej nepúšťajte. Súdnictvo je šialene pomalé. Pri cielení kampaní na zákazníkov taktiež počítajte s obrovskými platovými rozdielmi. 

Bulharsko skončilo v roku 2018 ako najskorumpovanejší štát v EÚ.

Rebríček Transparency International za rok 2018. Bulharsko skončilo na najhoršom mieste zo všetkých členských štátov EÚ. 

Najväčší hráči v bulharskom e-commerce

Najsilnejším segmentom v tamojšom online sektore je móda. Tvorí takmer tretinu príjmov v Bulharskom e-commerce. 

Najväčšími módnymi e-shopmi sú obuvki.bg a fashiondays.bg. Obuvki poznáte na Slovensku ako eobuv. Za módou nasleduje elektronika, hračky a hobby produkty. 

Prvé miesto podľa čistých tržieb drží platforma eMAG. Online e-shop vznikol v roku 2001 v Rumunsku. Dnes je jednotkou na bulharskom trhu a pôsobí aj v Maďarsku. 

Rumunský marketplace eMAG dominuje na bulharskom e-commerce.

Rumunský marketplace eMAG dominuje na bulharskom e-commerce.

Testovacia expanzia

Pre podnikateľov, ktorí plánujú rozšíriť svoje podnikanie do Bulharska, je eMAG ideálnym miestom na testovanie produktov. Nemusíte investovať veľa peňazí a systém pohodlne prepojíte s existujúcim e-shopom

Dostatok prístupných dát

Províziu platíte len zo zrealizovaných predajov a nie podľa počtu nahratých položiek. eMAG pristupuje transparentne aj k dátam a poskytne vám podrobné informácie o tom, kedy zákazníci u vás nakupujú a koľkí si ponuku len prezerajú. 

Ako preraziť na bulharskom trhu? 

Napriek tomu, že trh rastie, vstup sa viac oplatí podnikateľom, ktorí už majú skúsenosti s inými trhmi, ideálne s expanziou do Rumunska alebo aspoň Maďarskom. 

Môže vás zaskočiť pomerne zložitá byrokracia. Vstup na trh nie je finančne taký náročný ako napríklad vstup na český alebo nemecký trh. 

Zákazníci zo starej školy

Veľmi veľa obyvateľov má nad 65 rokov a mnohí z nich nemajú bankový účet. Nákupy im robia príbuzní, čo trochu komplikuje cielenie reklám aj tvorbu predajnej stratégie. 

Najčastejšie formy komunikácie

Nutnosťou je kvalitný zákaznícky servis v bulharskom jazyku. Bulhari radi využívajú live chaty a sociálne siete na komunikáciu s e-shopom. Veľké množstvo zákazníkov však stále volí e-mailový alebo telefonický kontakt. 

Pozor na bulharskú azbuku

Ľudia rýchlo prekuknú nekvalitné preklady, pretože bulharská azbuka má svoje špecifiká.  Na druhej strane, ak komunikujú s človekom, ktorý by mohol byť ich susedom, nebudú preverovať pôvod e-shopu. 

Kvalitné jazykové preklady sú základom úspešnej expanzie.

Lokálna adresa a číslo

Pre e-shop vytvorte lokálne telefónne číslo. Nikto nebude volať do zahraničia, radšej kúpi inde. Vhodná je aj lokálna adresa na vrátenie tovaru. Zvýšite s ňou dôveryhodnosť e-shopu a pomer dokončených nákupov. 

Lokálna adresa na vrátenie tovaru zvyšuje dôveryhodnosť.

Lokálna adresa na vrátenie tovaru zvyšuje dôveryhodnosť.

Ste vhodný adept na bulharský trh?

Záujem o vaše produkty ľahko preveríte cez online dostupné nástroje. Prvým krokom je zvyčajne Google Market Finder. Pomôže vám zistiť základné informácie o ekonomike danej krajiny.

V Bulharsku sa mimoriadne dobre darí segmentu módy, elektronike a napreduje aj predaj poľnohospodárskych produktov a strojov. 

Google Market Finder

Oveľa podrobnejšie a kvalitnejšie dáta poskytuje Google Market Finder. Ten už nie je voľne dostupný a majú k nemu prístup iba vybraní Google partneri, napríklad aj Dexfinity. 

Odpovie vám aj na otázky:

  • Aký je záujem o daný tovar?
  • Aká je vyhľadávanosť na internete?
  • Aká je miera konkurencie?
  • Aká je cena za online platenú inzerciu?

Vďaka dátam z Google Market Findera bude expanzia do Bulharska predvídateľná a znížite riziko neúspechu na minimum.

Poďte expandovať s Dexfinity

Expandujte tak, aby ste boli vždy o krok pred konkurenciou. My veríme dátam a skúsenostiam. Veria im aj naši partneri, ktorým sme pomohli naplniť ich ambiciózne ciele (napríklad s e-shopom TonerPartner sme dosiahli medziročný nárast obratu až o 93 %).

Ak máte biznis s ambíciou prerásť všetky hranice, radi vám pomôžeme. Konzultácia s naším špecialistom je teraz zadarmo a bez akýchkoľvek záväzkov.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Autor: Adriána Černáčková

Editor: Martin Bartl

Publikoval: Róbert Hošták

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

    Sprievodca expanziou

    Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.