Zistite, v akom stave je váš web.

Nezaspite na vavrínoch: Prišiel čas na expanziu do Poľska

Upriamte pozornosť na e-commerce našich severných susedov. Zatiaľ, čo Slováci začínajú byť verní lokálnym výrobkom, podnikanie v Poľsku nabralo opačný spád. Vedeli ste, že až 3 z 10 poľských zákazníkov uprednostnia e-shopy s medzinárodným zastúpením? 

V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako sa prispôsobiť potrebám miestneho trhu a bez obáv expandovať.

nezaspite na vavrinoch

Obsah

Obľuba nakupovania v poľských e-shopoch neustále rastie. V roku 2020 bol poľský e-commerce dokonca jeden z najrýchlejšie rastúcich európskych trhov – a to aj napriek pandémii. Dnes má skoro 20 miliónov aktívnych používateľov v najrôznejších segmentoch. Ako ich premeniť na svojich zákazníkov?

Zapadnite prirodzene

Aj keď počas koronakrízy vzniklo v Poľsku skoro 12 000 nových e-shopov, ďalších 5 000 pozastavilo svoju činnosť. Ich úspech v tomto prípade stál na schopnosti prispôsobiť sa vtedajšej situácii.

Medzi najväčšie a najobľúbenejšie poľské e-commerce segmenty patrí:

 • móda,
 • elektronika,
 • hračky a voľnočasové potreby,
 • nábytok a doplnky do domácnosti,
 • jedlo a osobná starostlivosť.

Poľskí zákazníci uprednostňujú zahraničné e-shopy najmä v oblasti oblečenia, obuvi, nábytku či automobilových doplnkov. Motivuje ich širší výber produktov a nižšie ceny.

Čo trápi vnímavých Poliakov?

Počas pandémie si polovica poľských zákazníkov všimla, že e-shopy, ktoré zanikli, zlyhali vo viacerých smeroch. Ponúkali nedostupný tovar, doba dodania sa značne predĺžila, produktové fotografie boli nekvalitné a popisy zavádzajúce.

polsky-eshop

Pandémia zmenila správanie poľských zákazníkov – stali sa oveľa kritickejšími a vnímavejšími.

Neignorujte tichých zákazníkov

Pokiaľ sa poľskí používatelia stretnú s problémom na e-shope, neriešia ho, ale automaticky odchádzajú. Ak nakupujú často online, sú veľmi kritickí. Sledujte svoje dáta pozorne a všímajte si, ako sa používatelia na vašej stránke správajú.

Uľahčite vrátenie produktov

Poliaci si už pri samotnom nákupe veľmi pozorne všímajú podmienky vrátenia tovaru. Ak je proces príliš komplikovaný a zdĺhavý, nielenže im nákup znepríjemníte, no vo väčšine prípadov ich úplne odradíte.

Buďte k dispozícii

Cesta poľského zákazníka je špecifická tým, že prechádza z jedného kanála do druhého. Keďže chce mať na výber, potrebujete ho zaujať a neobmedzovať svoj predaj iba na jednej platforme.

Držte krok s e-commerce v Poľsku

Severní susedia nie sú v e-commerce prostredí konzervatívni. Čoraz častejšie sa zameriavajú na špecializované predajne so širokým výberom produktov aj od menej známych značiek. Radi skúšajú nové veci.

Umožnite zákazníkom povedať svoj názor

Ak chcete prevádzkovať e-shop v Poľsku, vaši zákazníci by mali mať možnosť prejaviť svoj názor z nákupného procesu v každej fáze – nielen po zakúpení a prevzatí tovaru.

Urýchlite nákupný proces

Zákazníci milujú moderné riešenia. Oceňujú predovšetkým pohodlné vyhľadávanie a zapamätanie údajov z už vyplnených formulárov.

Myslite pritom na mobilnú verziu svojho e-shopu. Mobilný e-commerce je jeden z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich trhov a viac ako polovica Poliakov využíva na online nakupovanie práve svoje smartfóny.

polsky-eshop

Poliaci sú pohodlní a nechce sa im zbytočne vypĺňať formuláre – oceňujú možnosť zapamätania údajov.

Vytvorte pohodlné platby v e-shope

Aj keď v Poľsku donedávna vyhrávala možnosť dobierky, automatické online platby naberajú na obľube a v súčasnosti sú zákazníci otvorení širokej škále platobných metód. Najčastejšie využívajú:

 • karty Visa alebo Mastercard,
 • okamžité prevody Paybylink,
 • BLIK a mobilné platby,
 • eRaty.

Potešte ľudí obľúbeným doručením

Náklady na doručenie sú pre Poliakov rozhodujúce. Cena položky je až na druhom mieste.

Aj keď najčastejšie využívajú doručenie do schránky, najobľúbenejšími kuriérskymi spoločnosťami zostávajú DHL, Inpost a DPD. Staršie generácie oceňujú bezkontaktné doručenie tovaru.

Pamätajte, že z nedodržania termínov dodania Poliaci vinia poľské e-shopy a nie logistické spoločnosti.

Odmeňte platiacich zákazníkov

Poľskí spotrebitelia radi zdieľajú svoje skúsenosti s e-shopom, ak za to získajú určité výhody. Postačí im aj doručenie zdarma.

Zaregistrujte sa na cenových porovnávačoch

Podnikanie v Poľsku rozbehnete aj prostredníctvom cenových porovnávačov. Premýšľajte nad: Ceneo.pl, Skąpiec.pl, Nokaut.pl, Okazje.info.pl a ShopAlike.pl.

TIP: V marci 2021 prišiel na poľský trh Amazon. Ponúka milióny produktov a predstavuje skvelú príležitosť, ktorá vám zjednoduchší expanziu.

Chopte sa príležitosti a expandujte

Poľskí podnikatelia svižne reagujú na meniace sa návyky svojich zákazníkov. Moderné technológie a pohodlné nákupy lákajú čoraz viac Poliakov do online sveta. 

Buďte medzi prvými, ktorí sa zvezú na nárazovej vlne a vybudujte si v Poľsku dôveryhodné meno. Ak neviete, ako s expanziou začať, obráťte sa na nás.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Napísala: Veronika Svajčiaková

Námet a spätná väzba: Martin Bartl

Publikoval: Róbert Hošták

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

  Sprievodca expanziou

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.