Zistite, v akom stave je váš web.

Rumunský ecommerce má za 5 rokov trojnásobné obraty

Expandujte na trhy, ktoré rastú. Jeden z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich e-commerce sektorov nájdete v Rumunsku. Len za 5 rokov dosiahol to, čo žiaden iný v Európe. Rumunský e-commerce teraz láka expandujúce firmy.

Rumunský e-commerce má za 5 rokov trojnásobné obraty

Obsah

Trojnásobný obrat za 5 rokov

Rumunsko je dnes jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich e-commerce trhov v Európe. V roku 2022 dosiahol rumunský e-commerce obrat vo výške 7 miliárd eur, čo je trojnásobne vyššie číslo, ako zaznamenal trh pred piatimi rokmi.

Pribúda aj používateľov internetu

Internet využíva približne 90 % dospelej populácie. Do roku 2019 rástol počet používateľov internetu o zhruba 23 %, avšak pandémia spôsobila nevídanú akceleráciu a od roku 2020 zaznamenávame medziročný nárast o 40 %.

Ide o skutočný počet pribúdajúcich potenciálnych zákazníkov, pretože väčšina tých, ktorí nakúpili počas pandémie, pri online nakupovaní aj zostali.

Koľko Rumunov nakupuje online?

S rastúcim prístupom k internetu pribúda aj počet online nakupujúcich. Kým v roku 2021 nakúpilo online 41 % Rumunov, v roku 2022 je to už 47 %. Vyhľadávanie citeľne ovplyvnila ekonomická kríza.

Cez Google najčastejšie hľadajú:

 • výpredaje,
 • zľavy
 • a produkty z druhej ruky.

Výrazne klesol záujem o zábavu a turistiku, ale naopak vzrástlo vyhľadávanie informácií o zlate, kreditných kratách a bankových vkladoch.

PDF analýza exportu pre poisťovníctvo
Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.
[glossary] [/glossary]

Kríza online nakupovanie neohrozuje

Aj napriek ekonomickej kríze funguje online podnikanie pomerne stabilne, pretože napĺňa potreby predávajúcich aj kupujúcich. Zákazníci nakúpia z pohodlia domova, a to bez cestovania a výdavkov na dopravu. E-shopy zarobia a zákazníci ušetria čas.

Vojna zatriasla hospodárstvom

Rast sa spomalil vplyvom inflácie a rušením pandemických opatrení. Výrazný vplyv na hospodárstvo Rumunska a celej Európskej únie má vojna na Ukrajine. Viaceré e-shopy hlásia pokles kúpnej sily.

Na druhej strane tržby e-shopom stabilne rástli, pretože predajcovia premietli zvýšené výdavky na energie a dodávateľov do vyšších cien tovaru a služieb. Napríklad len za august 2022 zarobil priemerný e-shop o 21 % viac ako v roku 2021.

Tip: Predzásobte sa sortimentom za ešte prijateľné ceny a majte tovar skladom, ak tušíte problémy s dodávateľmi alebo výrobcami. Pripravte si krízovú stratégiu a efektívnu komunikáciu so zákazníkmi.

Online nakupovaniu kraľuje móda a elektronika

Rumuni nakupujú na internete takmer čokoľvek od chovateľských potrieb až po domáce náradie. Na prvej priečke neohrozene stojí móda, ktorú nakupuje 60 % online nakupujúcich. Hneď v tesnom závese nájdete elektroniku, ktorá pristáva v nákupnom košíku takmer každého druhého Rumuna.

Rumunský e-commerce valcuje móda
Najviac obratu generuje dlhodobo segment módy, ktorý v roku 2021 vygeneroval približne 2,7 milióna dolárov.

Záujem rastie medzi mladými

V roku 2022 pribudlo najviac online nakupujúcich z vekovej kategórie od 18 do 34 rokov. Viac ako polovica opýtaných nakupuje online, pričom pred rokom ich bolo o 10 % menej. Mladá generácia v drvivej väčšine nakupuje cez smartfón.

Najpopulárnejšie sociálne siete v Rumunsku

Na prvých troch priečkach podľa počtu používateľov sa nachádza Facebook, YouTube a TikTok.

V Rumunsku má:

 • Facebook 11,5 milióna používateľov,
 • YouTube 11 miliónov jedinečných používateľov mesačne,
 • TikTok 7,5 milióna používateľov,
 • Instagram 6 miliónov používateľov.

Čo Rumunom prekáža pri online nakupovaní?

Bežnému spotrebiteľovi najčastejšie prekáža nedostatok recenzií. Ak si chcú nejaký produkt kúpiť, očakávajú autentické recenzie od iných používateľov. Zároveň vnímajte túto slabinu rumnských e-shopov ako vašu príležitosť. Zabezpečte tovaru dostatok vierohodných recenzií a získajte tak konkurenčnú výhodu.

Rumunský e-commerce eMag
Recenzie sú konkurenčnou výhodou. Úroveň i počet hodnotení uvádza aj jeden z najväčších predajcov v Rumunsku eMag./

Recenzie sú pre Rumunov základ

Kvalitné recenzie vám prinesú lepšie tržby, pretože až dve tretiny Rumunov ich aktívne vyhľadáva. Vďaka nim môžete získať dôveru zákazníkov a generovať vyššie zisky.

Pri získavaní recenzií dbajte na ich kvalitu. Dávajte zákazníkom otvorené a uzavreté otázky, aby ste získali hodnotnú spätnú väzbu.

Rumuni sa v recenziách zaujímajú o:

 • spokojnosť zákazníkov s produktom (74 %),
 • reakcie e-shopu na negatívne hodnotenia (50 %),
 • komentáre k recenziám (39 %),
 • podiel pozitívnych a negatívnych recenzií (36 %),
 • informácie o rýchlosti dodania (36 %).

Uvedomte si, že písanie recenzií zaberá čas. Ak chcete, aby vám zákazníci napísali, pýtajte sa ich a zároveň motivujte.

Okrem recenzií trápia Rumunov problémy s platbou za tovar a komplikované alebo zdĺhavé vrátenie tovaru. Stále veľké množstvo obyvateľov nemá elektronický účet v banke, a tak nedokážu nakupovať online.

Gigant východnej Európy

Rumunsko je aj napriek miernemu spomaleniu rastu stále najsilnejším e-commerce trhom vo východnej Európe. Vygeneruje takmer polovicu obratu celého regiónu, ktorý dosahuje 14 miliárd eur.

Ako vyzerá Black Friday v Rumunsku?

V roku 2021 klesol, v porovnaní s rokom 2020, počet ľudí, ktorí nakupovali cez Black Friday výpredaje. Napriek tomu celkovo výpredaje využíva takmer každý druhý používateľ internetu.

Rumuni poznajú Black Friday, zľavy aktívne vyhľadávajú, ale zároveň sa ich nákupné správanie neviaže len na novembrové zľavy.

Nákupný ošial pretrváva celý november

Počet vyhľadávaní a online nákupov sa nezvyšuje len počas výpredajového víkendu, ale je pomerne rovnomerne rozložené naprieč celým novembrom.

V minulosti nakupovali Rumuni oveľa spontánnejšie, dnes sú ich nákupné rozhodnutia premyslenejšie a plánovanejšie. Ceny si porovnávajú a vyberajú najvýhodnejšiu akciu.

V roku 2021 priemerný Rumun začal s plánovaním nákupu zhruba 7 dní predtým, ako e-shopy vôbec spustili nejaké kampane. Rok 2022 nebude výnimkou.

Chcete expandovať do Rumunska?

Premýšľate nad expanziou do Rumunska? Neváhajte. Drvivá väčšina slovenských e-shopov smeruje expanziu do Maďarska alebo Rumunska. Ak expanduje vaša konkurencia, rozhodnutie neodkladajte.

Podarilo sa nám uspieť na rumunskom trhu s IRISIMO, Foxigy a mnohými ďalšími slovenskými e-shopmi. Ozvite sa a ďalší úspešný príbeh môže byť ten váš.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Adriána pracuje v Dexfinity ako Copywriterka. Píše obsah, ktorý čitateľov inšpiruje a radi sa k nemu vracajú aj po čase. Taktiež sa venuje digitálnej kresbe a jej ilustrácie zdobia nejednu detskú knižku.

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

  Sprievodca expanziou

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.