Zistite, v akom stave je váš web.

Predávate v Rumunsku, Maďarsku, Nemecku? Spievajúci Drakula a vianočné zvyky, čo vás prekvapia

Nevydarená kampaň na Vianoce? Vyhodené peniaze. Tvorte reklamy s ohľadom na vianočné zvyky vo svete. Slovenské firmy a e-shopy často expandujú a predávajú v zahraničí. V čom sú sviatky v Rumunsku, Maďarsku, Nemecku alebo Veľkej Británii iné? Viete, čím sú tieto trhy špecifické?

Svievajúci Drakula ako vianočný zvyk zo sveta

Obsah

Úspešná expanzia do zahraničia je priamo úmerná schopnosti splynúť s prostredím a prispôsobiť sa zvyklostiam trhu. Čím viac vyzeráte a komunikujete ako domáca firma, tým lepšie. Podnikať v zahraničí a nezaujímať sa o jednotlivé kultúry a ich tradície je slušne povedané… krátkozraké? Ešte citlivejšie k nim pristupujte počas vianočných sviatkov.

Rumuni na Vianoce spievajú

Vianoce v Rumunsku sú rôznorodé v závislosti od konkrétnej oblasti. Najobľúbenejšou tradíciou sú koledy. Deti aj dospelí chodia na Štedrý večer od domu k domu a spievajú. 

Vo veľkých mestách začínajú s koledovaním ešte oveľa skôr. Koledníci dostanú za svoje vystúpenie sladkosť, drobné pohostenie, prípitok a niekedy peniaze. 

Niektorí z nich chodia v bežnom oblečení, ale nájdu sa aj koledníci v prestrojení. Zvyčajne sa snažia robiť čo najväčší hluk a búchajú na bubon. Rámusom odháňajú zlých duchov.

Aké vianočné zvyky majú v Rumunsku?

Hlučné kostýmy 

Občas stretnete človeka, ktorý je celý ovešaný zvončekmi. Platí, že čím sú väčšie, tým lepšie. Na prvý pohľad môže cudzinca tento vianočný výjav prekvapiť, ale tradícia je veľmi obľúbená a pochádza z čias tureckých nájazdov. 

Obyčajní dedinčania nemali zbrane, ktorými by sa bránili. Nezostávalo im nič iné, len silu a výzbroj predstierať. A tak robili hluk, aby Turkov vystrašili.

V Nemecku sú populárne luskáčiky na orechy v podobe vojačikov.

Rumunský kostým, ktorý sa objavuje počas vianočných sviatkov.

Tip pre exportérov: Predávate potraviny? Pridajte do svojej ponuky balíčky pre koledníkov a ponúknite zákazníkom výhodné balenia drobných sladkostí. Ak predávate hračky, vyberte nejaké pre koledníkov z najbližšej rodiny. 

Anjel do každej nemeckej rodiny 

Uspieť na nemeckom trhu je oriešok aj pre veľké firmy. Nepokazte si meno ani cez Vianoce a prispôsobte sa ich tradíciám. V Nemecku začínajú vianočné sviatky podobne ako na Slovensku prvou adventnou nedeľou, kedy ľudia zapaľujú sviečku na adventnom venci. 

15 trhov očami e-shopov
Sprievodca expanziou
Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

Skutočne nebeské Vianoce

Niekde milujú soby, inde ľadových medveďov s vianočným šálom a typickou nemeckou vianočnou dekoráciou je anjel. Nájdete ho takmer v každom dome. Sošky vás privítajú hneď pri vchodových dverách alebo zdobia vrchol vianočného stromčeka. 

V niektorých rodinách sa vianočný anjel dedí z generácie na generáciu.

Luskáčik nie je len muzikál

Okrem anjelov Nemci milujú luskáčiky na orechy v tvare figúrok. Tradičný nemecký vyzerá ako vojačik. Obdarovanej rodine prináša šťastie, chráni ju pred zlými duchmi a nebezpečenstvom.

V Nemecku sú populárne luskáčiky na orechy v podobe vojačikov.

Predajca šperkov môže zakomponovať figúrku s vianočnou tematikou do produktovej fotografie a ozdobiť ju náramkami, náušnicami či hodinkami.

Rakúske deti obdaruje blonďavé dieťatko

Rakúsko prispelo k Vianociam piesňou Tichá noc a drobnými dekoráciami, ktoré milujú ľudia na celom svete – snežnými guľami. Kedy a ako vznikli nie je jasné, ale prvá oficiálna zmienka o ich výrobe pochádza z prelomu 19. a 20. storočia. Vyrábal ich Erwin Perzy vo Viedni.

Čerešňa pre šťastie

Na svätú Barboru 4. decembra odlomia Rakúšania halúzku z čerešňového stromu a vložia ju do vázy. Ak do Vianoc zakvitne, rodinu čaká šťastný a zdravý rok.

Trpezlivosť sa vypláca

Rakúskym deťom prináša darčeky Christ Child (dieťa Kristovo, Ježiško). Zobrazujú ho ako blonďavé dieťatko s kučierkami a krídlami. Niektoré rodiny otvárajú 24. decembra okná na svojich domovoch, aby dieťa prišlo a donieslo darčeky.

V Maďarsku nosia stromček anjeli 

Maďari v období pred štedrou večerou dodržujú pôst alebo jedia pôstne jedlá. Rovnako ako na slovenskom, ani na maďarskom štedrovečernom stole nechýbajú oblátky, med a cesnak. Zvyčajne jedia vyprážaného kapra so zemiakovým šalátom. 

Stromček ako prekvapenie

Malé odlišnosti nájdeme pri vianočnom stromčeku, ktorý sa v domácnostiach objavuje až na Štedrý deň. Zdobia ho tajne rodičia a deti veria, že ho priniesol Ježiško a anjeli. Darčeky rozbaľujú 24. decembra, ale už pred večerou.

 Na Štedrý deň pripravujú rodičia v Maďarsku pre deti prekvapenie a tajne zdobia vianočný stromček.

Koniec zlých duchov

Osobitne zaujímavá tradícia prichádza po Vianociach na Nový rok. So starým rokom sa lúčia poriadnym hrmotom a odháňajú zlých duchov.

Podobne ako v Rumunsku siaha táto tradícia k tureckým nájazdom. V meste Hajdúszoboszló na Silvestra dievčatá odplašili Turkov hrmotom plechov a zvonením zvonov. 

Tip: E-shop s domácimi spotrebičmi môže vytvoriť veselú kampaň na predaj plechov na pečenie. Keď gazdiné napečú vianočné cukrovinky, na Nový rok s nimi môžu odháňať zlých duchov alebo podgurážených manželov. 

Vianočné zvyky vo svete – Veľká Británia

Briti počas adventu milujú takzvaný mummering. Ľudia sa prezliekajú do kostýmov a hrajú na námestiach obľúbené predstavenia ako Popoluška, Peter Pan alebo Čarodejník z krajiny Oz.

Gigantické salónky

Pri vianočnom stole nesmie chýbať typický „christmas cracker“. Papierové dekorácie vyzerajú na prvý pohľad ako obrovské slovenské salónky. 

Otvárajú ich vždy dvaja ľudia, pričom každý chytí jeden koniec a potiahne. Vtedy cracker pukne a vydá zvuk podobný prasknutiu. Vnútri sa nachádza hračka, papierová korunka i vtipy alebo citáty.

Christmas cracker vyzerá ako obrovská salonka a skrýva malý darček.

 Christmas cracker vyzerá ako obrovská salónka a vnútri skrýva malý darček.

Tanečné Vianoce

Pred Vianocami spôsobí ošiaľ vianočná hitparáda. Posledný týždeň pred Štedrým dňom korunujú jednu pieseň za kráľa Vianoc. Beatles vyhrali hitparádu štyrikrát a Spice Girls trikrát. Víťazná pesnička potom ovládne sociálne siete a rádiá naprieč celou Britániou.

Ženy oddychujú

Vtipnú zvyklosť dodržiavajú v Írsku. Na troch kráľov 6. januára je v celej krajine deň pracovného pokoja pre ženy. V tento deň nemusia nič robiť, muži by mali upratať dom a odstrániť všetky vianočné ozdoby. Ak upratujú ženy, prináša to nešťastie. 

Tip: Využite hlasovanie o vianočnej hitparáde a nechajte svojich zákazníkov hlasovať aj na vašej stránke. Všetci, čo hlasovali za víťaznú pieseň, môžu získať 20 % zľavu na nákup. 

Poďte expandovať ešte úspešnejšie

Ak poznáte zvyky a tradície, vaša komunikácia je prirodzenejšia. Viete, čo majú ľudia radi a ako trávia dni počas sviatkov. Aj tieto znalosti vám pomôžu vytvoriť údernú stratégiu a zlepšiť predaje. 

Podporujeme firmy, ktoré sa neboja ísť mimo komfortnú zónu a sú odhodlané uspieť aj v zahraničí. Využite úvodnu konzultáciu zdarma a naštartujte váš biznis.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Adriána pracuje v Dexfinity ako Copywriterka. Píše obsah, ktorý čitateľov inšpiruje a radi sa k nemu vracajú aj po čase. Taktiež sa venuje digitálnej kresbe a jej ilustrácie zdobia nejednu detskú knižku.

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

    Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

    Sprievodca expanziou

    Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.