Zistite, v akom stave je váš web.

Google Discovery Ads: Servírujte, keď zákazníkom chutí

Zobrazujte reklamu zákazníkom tam kde zaváži. Šanca, že uspejete, je vysoká. Vie to aj Google, a preto stvoril Google Discovery kampane. Nenápadne vtieravý, ale vizuálne atraktívny formát reklamy, ktorý prináša veľké výsledky aj s malým rozpočtom.

Čo je Google Discovery Ads?

Google Discovery Ads je typom online reklamy, ktorý vznikol najmä pre používateľov mobilných zariadení. Podobá sa natívnym reklamám a prispôsobuje sa miestu zobrazenia. 

V prípade formátu Google Discovery Ads sa reklama zobrazuje na troch rôznych platformách:

  • YouTube (na domovskej stránke alebo v sekcii Pozrieť ďalšie videá), 
  • Gmail (ako e-mail v sekcii Siete a Reklamy),
  • Google Discovery newsfeed (špeciálny feed, ktorý sa nachádza na mobilných zariadeniach v rámci aplikácie Google a zobrazuje používateľom obsah podľa predchádzajúcej aktivity, reklama sa zobrazuje ako ďalší z článkov).
Google Discovery Ads screenshoty
Takto sa Google Discovery kampane zobrazujú zákazníkom

Ako funguje Discovery reklama?

Na vytvorenie Google Discovery reklamy potrebujete kvalitné obrázky a text (nadpisy a popisy). Google ich potom pomocou umelej inteligencie (AI) kombinuje a hľadá najpútavejšiu kombináciu, ktorú následne zobrazuje na troch spomínaných platformách.

Ak neviete, ako začať, Google odporúča vybrať najpútavejšiu kreatívu zo sociálnych sietí a použiť ju do Google Discovery reklamy. 

E-book zdarma
55 tipov pre úspešný
e-shop
Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

Rozhoduje predchádzajúca aktivita návštevníka

Google zobrazuje ľuďom Discovery reklamu na základe ich predchádzajúcej aktivity a záujmov. V činnosti používateľov hľadá vzorce správania a podľa nich servíruje reklamu, ktorá by im mohla “zachutiť”. 

AI od Googlu za vás de facto generuje atraktívne a výkonné reklamy.

V ideálnom prípade AI ukáže potenciálnemu zákazníkovi reklamu ešte skôr, ako zadá dopyt do vyhľadávania. Vytuší jeho úmysel na základe predchádzajúcej aktivity. 

google-discovery-ads-rozne-zobrazenia
Google Discovery Ads ukazuje váš produkt alebo službu v rôznych zobrazeniach.

V čom sú Google Discovery kampane jedinečné?

Zobrazenie len na troch platformách 

Klasické Google reklamy sa zobrazujú naprieč rôznymi webmi a aplikáciami, ktoré akceptujú inzerciu z Googlu. Formát Google Discovery sa zobrazuje len na troch platformách (Google Discover, Gmail a YouTube). 

Všetko prebieha automatizovane

Priebeh celej kampane po vložení textov a obrázkov preberá umelá inteligencia. Neexistuje tu cena za klinutie alebo tisíc zobrazení. Algoritmus sa zameriava najmä na konverzie. 

Neovplyvníte, ako vyzerá finálna reklama a koľkokrát sa zobrazí konkrétnemu človeku.

Pri cielení rozhoduje aj záujem

V prípade cielenia využívajú tieto dva typy reklamy rovnaké metódy. Retargetujú návštevníkov webu, využívajú vlastné publiká, demografické údaje a reagujú na životné udalosti. 

Google Discovery kampaň ide v cielení ešte ďalej. Čerpá z rozsiahlych dát Googlu o činnosti návštevníka a reklamu zobrazuje na základe jeho záujmov a obsahu, na ktorý reagoval.

Najlepšie funguje kombinácia trendu, pútavej kreatívy a vhodného formátu. Nám sa to podarilo s kampaňou, ktorá odkazovala na článok o ChatGPT (až 300 návštev denne!)

Prečo používať Google Discovery Ads?

Zvýšite povedomie o značke

Tento typ kampane je ideálny nielen na promovanie produktov a služieb, ale dokáže naštartovať aj začínajúcu značku. Google Discovery skvelo funguje na budovanie povedomia. 

Reklamu nezobrazujete hocikomu, ale len publiku, ktoré algoritmus vyhodnotí ako najvhodnejšie. Zvyčajne sa nemýli.

Výsledky aj s menším rozpočtom

Formát Google Discovery kampane pomáha aj menším firmám. Keďže reklamy riadi umelá inteligencia, okrem vstupných dát a rozpočtu nepotrebujú nič navyše.

So skvelou kreatívou získate množstvo leadov aj s rozpočtom do 100 eur.

google-discovery-ads-vysledky
Až 31581 impresií a 2290 klikov za necelých 27 eur. Toľko prinieslo spojenie pútavej kreatívy s formátom Google Discovery Ads pri jednom z našich článkov.

Na jednej vlne s používateľom

Špecializované produkty, nové a menej známe značky sa ťažko presadia v momente, keď zákazník vie, čo chce. Prvé pozície vo vyhľadávaní obsadia silnejší hráči a tí, čo sú ochotní zaplatiť viac.

Discovery reklama sa zobrazuje pri určitom vzorci správania (zariaďovanie bytu, prípravy na svadbu, uvažovanie o kúpe novej chladničky a pod.), nie po zadaní dopytu do vyhľadávača. 

To znamená, že tento formát zachytáva zákazníka vo fáze objavovania a zisťovania. Vtedy je ochotnejší kliknúť aj na neznámy produkt alebo službu.

Ako využívame Google Discovery Ads v Dexfinity?

V Dexfinity využívame Discovery Ads primárne ako dostupnú a flexibilnú formu awareness kampaní pri nových službách alebo konverzných obsahoch.

Ich jednoduché spustenie, cielenie a nízke priemerné CPC z nich robí ideálneho kandidáta pre náš dynamický marketing cycle, ktorý vyžaduje rýchlosť a flexibilitu.

Nízke náklady na klik a zaujímavosť obsahu znižujú primeranú cenu konverzie.

Kampane, ktoré zmenia váš biznis

Máte e-shop a chcete, aby reklamné kampane prinášali ešte lepšie výsledky za rovnaké alebo nižšie ceny? Pomáhame partnerom optimalizovať kampane a zvyšovať samotné predaje.

Neuspokojte sa priemerným výkonom. Ozvite sa a spoločne zistíme, ako zvýšiť návratnosť vašej investície do marketingu.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Adriána pracuje v Dexfinity ako Copywriterka. Píše obsah, ktorý čitateľov inšpiruje a radi sa k nemu vracajú aj po čase. Taktiež sa venuje digitálnej kresbe a jej ilustrácie zdobia nejednu detskú knižku.

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Global BizDev, Sales, Marketing Consultant
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Eva Čechovská

Eva Čechovská
Sales & Export Consultant
+421 918 341 781
eva.cechovska@dexfinity.com

Pavol Adamčák
International Marketing Strategy Consultant, Founder
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

    Sprievodca expanziou

    Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.