Zistite, v akom stave je váš web.

Demänová Rezort

81 % obsadenosť rezortu vďaka marketingu. Ako sa nám to podarilo?

Rok

2021/2022

Segment

Travel & Tourism

Služby

Google Ads,
Facebook Ads,
Instagram Ads,
obsahový marketing,
linkbuilding,
e-mailing,
dátové automatizácie, marketingová stratégia

Špecialistov

10

Demänová Rezort je synonymom pre zábavu, oddych a relax v ekologickom a pet-friendly prostredí s výhľadom na Tatry či Chopok. Keď obsadenosť rezortu zasiahla pandémia a neskôr vojna, nepoľavili. Dnes vďaka správnym rozhodnutiam a poctivej práci patria medzi podtatranských lídrov v segmente ubytovania.

Nárast objednávok z Google Ads o 579 %

Na Google Ads sme zlepšili mieru konverzie o 217 %. Tá raketovo naštartovala objednávky, ktoré medziročne vzrástli o neuveriteľných 579 %.

 

Východisková situácia

Spolupráca s Demänová Rezort začala v decembri roku 2021. Pôvodne hľadali partnera, ktorý zastreší výkonnostné PPC kampane, Google Ads, sociálne siete, tvorbu obsahu a linkbuilding. 

Klient potreboval zabezpečiť pomocou marketingu celoročne rentabilnú obsadenosť rezortuupratať dáta o návštevníkoch. 

Navyše pod značku Demänová Rezort spadá viacero ďalších podznačiek ako reštaurácia Pinus, reštaurácia Safran, obchod s tradičnými slovenskými špecialitami Kriváň, ale aj aktivity priamo v rezorte (FUN center, Ski centrum Demänová).

Pre tieto značky vytvárame marketingovú stratégiu tak, aby si vzájomne nekonkurovali, ale sa dopĺňajú (napríklad v rámci biddingu). 

Špecifický klient – špecifický prístup

Na rozdiel od bežného e-shopu pristupujeme k marketingovej stratégii pre Demänová Rezort s ohľadom na špecifiká HORECA (Hotel, Restaurant, Cafeteria/Catering) segmentu. 

Časová nekonzistentnosť

Zákazníci nakupujú pobyty aj dva až tri mesiace dopredu. Tým pádom vidíme objednávku v kampaniach a Google Analytics, ale reálna evidencia obratu prichádza až neskôr, v čase, keď zákazník absolvuje pobyt.

Aby sme mali poriadok v evidencii objednávok a tržieb, sledujeme dve časové obdobia. Na základe nich tvoríme finančné plány a odhadujeme marketingové investície.

Uhorková sezóna nie je cez leto

Museli sme si zvyknúť aj na opačnú uhorkovú sezónu. Hlavná sezóna prichádza počas leta, na zimu a jar čiastočne oslabne. Rozdiel medzi sezónou a slabším obdobím je v porovnaní s klasickým e-commerce segmentom extrémnejší. 

Slabšia obsadenosť vplýva na financie, pretože rezort má v porovnaní s e-shopom vyššie fixné náklady, ktoré v mimosezónnom období len tak nevypneme.

Plniť ciele nebolo jednoduché

Demänová Rezort je mimoriadne ambiciózny klient, a tak vyzerajú aj jeho marketingové plány. 

Na základe spoločného strategického rozhodnutia sa nám v sezóne (najmä júl/august) podarilo vygenerovať také tržby, ktoré bez problémov dorovnali aj pokles zo slabšej jari. Čo sme začali robiť?

Stop províziám na Zľavomate

Zľavomat funguje na báze provízie za predaj a navyše vytvára tlak na ubytovacie zariadenia, aby išli s cenou výrazne nadol. Nákladovosť sa pohybuje zhruba na úrovni 20 %, ktoré môže klient využiť na výkonnostný marketing. Ten je v konečnom dôsledku v porovnaní so zľavovým portálom efektívnejší.  

Navyše vypnutím Zľavomatu sme si pri biddingu znížili konkurenciu, pretože biddovali aj na značku Demänová Rezort a podobné kľúčové slová ako my. Vďaka tomu sme znížili CPC (cost-per-click) a zvýšili výkon kampaní. 

Vďaka dátam lepšie PNO

Na marketing a cielenie potrebujeme dáta, avšak tie mal klient rozdrobené. V praxi to vyzeralo tak, že časť údajov bola v rezervačnom systéme, časť v Google Analytics a časť pochádzala od sledovateľov na sociálnych sieťach.  

Kvôli zlej organizácii dát nedokázal klient naplno využiť ich potenciál a komunikácia cez rôzne kanály nefungovala tak dobre, ako mohla. 

Integrácia dát na jednom mieste 

Situáciu riešime zhromaždením dát na jednom mieste pomocou externého softvéru. Samotné dáta následne organizujeme na základe princípu: jeden zákazník = jeden dátový profil.

Integrácia prebehla pomerne hladko a veľmi rýchlo sme mohli využiť získané informácie na segmentáciu zákazníkov. Napríklad, ak niekto využíva počas pobytu často wellness, neskôr mu pripomenieme relaxačný pobytový balík, rodinám zase zľavy na ubytovanie pre deti a podobne. 

Automatizovaný obsah šijeme na mieru

Na odosielanie e-mailov využívame automatizačný nástroj a podľa dát z rezervačného systému vytvárame rôzne scenáre. 

To znamená, že obsah e-mailov upravujeme podľa toho, či klient už predchádzajúci e-mail otvoril, čo si objednal, či cestuje s deťmi a iné. 

Aký je výsledok?

 • Neposielame len newslettre, ale personalizovanú komunikáciu, ktorá vychádza z predchádzajúcej aktivity zákazníka. 
 • Retencia zákazníkov dopĺňa performance marketing a znižuje výšku PNO.  
 • Pomáhame klientovi premieňať existujúcich zákazníkov na verných a vracajúcich sa. 
 • Pomocou e-mailov smerujeme zákazníkov, ktorí si pobyt zakúpili cez sprostredkovateľa, priamo na web Demänová Rezort. 

Vďaka mravenčej práci sme:

  • zabezpečili presné cielenie kampaní,
  • dodali kvalitné dáta prvej strany (first party data),
 • zabránili neefektívnemu míňaniu rozpočtu
 • a obmedzili kupovanie verného a reagujúceho zákazníka platenou reklamou.

Presné čísla zatiaľ nemáme, ale e-maily sa tešia dvojnásobnej miere otvorenosti v porovnaní s bežným e-mailingom iných e-shopov. 

Zákazníci dobre reagujú na personalizované ponuky a darí sa nám vrátiť návštevníkov k nakupovaniu priamo cez web klienta. Tým sa opäť plnia dátové databázy a celý proces neustále zdokonaľujeme. 

Personalizácia zlepšuje výkon marketingu a celkovo robíme reklamu vďaka kvalitným dátam za nižšie PNO. Využívanie externého softvéru na centralizáciu dát uľahčuje reportovanie. Všetky výsledky vidíme na pár kliknutí.

Dáta z rezervačných systémov má klient u seba a nepotrebuje k ich využitiu tretiu stranu (Google, Facebook), čím šetrí výdavky na výkonnostný marketing, ktorý je čoraz drahší.

Na čo sme najviac pyšní?

Najviac nás teší spokojnosť klienta. Pred nami spolupracoval s viacerými agentúrami, ale partnerstvo tak dobre nefungovalo. Napriek tomu, že neplníme ciele každý mesiac stopercentne (sezónnosť), celkovo marketing zarába viac ako pred rokom.

Každý problém riešime rýchlo a vďaka pekným výsledkom neustále spoluprácu rozširujeme. Dnes zastrešujeme aj klientov druhý projekt maracamping.sk, ktorý je zatiaľ iba sezónny.

Podarilo sa nám v relatívne krátkom čase upratať množstvo dát a klient dnes začína zberať úrodu. Kvalitné dáta prvej strany z rezervačných systémov prinášajú prvé výsledky. Tento trend mimoriadne dobre funguje v zahraničí a my sme radi, že už aj na Slovensku.

Spolupráca sa vďaka dôvere a vzájomnej komunikácii posúva rýchlo vpred a momentálne vyvíjame aplikáciu, ktorá ešte viac zníži výdavky na Google a Facebook reklamu a pomôže s retenciou existujúcich zákazníkov.

Projekt v číslach

Výsledky

78 %

Nárast obratu

Celkový rast obratu bol na úrovni 78 %. Za skvelými výsledkami však stojí aj fakt, že rok 2021 bol ešte poznačený kovidovou krízou a rok 2022 už nie.

 

47 %

Nárast miery konverzie

Celková návštevnosť je medziročne podobná, ale v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi relevantnejšia, pretože miera konverzie narástla o 47 %.

 

579 %

Nárast objednávok z Google Ads

Na Google Ads sme zlepšili mieru konverzie o 217 %. Tá raketovo naštartovala objednávky, ktoré medziročne vzrástli o neuveriteľných 579 %.

 

Špecialisti za týmto projektom

Ondrej Lipták

Ondrej Lipták

Ondrej je náš senior biznis konzultant a account manager, ktorý čerpá rôznorodé skúsenosti zo svojej širokej palety klientov. Okrem štandardných e-shopov, ktoré dokopy operujú až v 14 krajinách, pomáha aj klientom s generovaním nových leadov a vytváraním vhodného procesu na ich kvalitatívne ohodnotenie a následné obhospodárenie v rámci sales procesu.

Takisto pracuje na už spomínaných projektoch v rámci Travel & Tourism segmentu a spolupodieľal sa aj na vytváraní komplexnej stratégie pre klienta Demänová Rezort.

Matej Aštary

Matej Aštary

Retention Specialist

Martina Katrincova

Martina Katrincová

Google Ads a Youtube Project Manager

Andrea Horniczka

Social Media Project Manager

Michaela Plešková foto

Michaela Plešková

E-mailové a dátové automatizácie

Veronika Švajčiaková

Veronika Svajčiaková

Content Specialist

Lukáš Bundzák

Linkbuilding Project Manager

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

  Sprievodca expanziou

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.