Zistite, v akom stave je váš web.

V čom je LinkedIn marketing ako inteligentný rozhovor pri káve?

LinkedIn na Slovensku ponúka ďalšie spôsoby, ako osloviť zákazníkov či nových kolegov. Kto sa posnaží, zažiari.

Ako sa pridať medzi sledovaných tvorcov a získať pozornosť cieľovej skupiny? Zistite, ako na LinkedIn marketing cez kvalitne vyplnený profil a posty v správnom čase.

LinkedIn marketing inteligentný rozhovor pri káve

Obsah

Čo je LinkedIn?

LinkedIn je profesionálna sociálna sieť, ktorá združuje ľudí z rôznych pracovných oblastí. Na rozdiel od Instagramu alebo Facebooku, kde vás okamžite bombardujú reklamy, obrázky malých detí, jedla a zvierat, je LinkedIn sieťou inšpirácií a pracovných príležitostí. 

Kedysi slúžil LinkedIn na hľadanie novej práce. Dnes sa mení na biznis platformu, kde ľudia zdieľajú svoje príbehy, pracovné úspechy a know-how. 

Mnohí si hľadajú nových klientov, zamestnanie alebo budujú osobnú či firemnú značku. Na Slovensku má účet na LinkedIne približne 13 % používateľov, ale na mesačnej báze ho využíva len 8 %.

Kto je na LinkedIne?

Celosvetovo spadá až 60 % používateľov LinkedInu do vekovej kategórie 25 až 34 rokov. Jeden z piatich používateľov je Američan a každý desiaty je Ind.

Koľko ľudí je na LinkedIne z Británie či Európy? Najpočetnejšie zastúpenie majú Američania a Indovia.

Stav LinkedInu na Slovensku

Na Slovensku je zloženie používateľov LinkedInu odlišné. Až 67 % používateľov má od 30 do 49 rokov, čiže ide o ekonomicky najaktívnejšiu časť obyvateľstva. To je dosť dobrý dôvod založiť si účet a pridať LinkedIn na zoznam marketingových kanálov.

Muži a ženy sú v rovnováhe, ale výrazne prevažujú používatelia z miest, najmä z Bratislavy.

E-book zdarma
55 tipov pre úspešný
e-shop
Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

Je na LinkedIne aj vaša cieľová skupina?

Najväčšie zastúpenie majú na Slovensku marketéri, obchodníci, ľudia z IT, HR, manažmentu, konzultačných spoločností, vzdelávania a financií. Čiže tí, čo robia s ľuďmi a za počítačom. 

LinkedIn je tak ideálnym miestom pre efektívny B2B marketing alebo šikového psychológa či fyzioterapeuta.

LinkedIn štatistiky pre Slovensko
Slováci využívajú LinkedIn už pekných pár rokov. Väčšina je na ňom registrovaná viac ako 5 rokov a takmer tretina viac ako 10 rokov. Zdroj: Go4Insight

Zároveň však platí, že štatisticky majú používatelia LinkedInu zhruba dvojnásobnú kúpnu silu v porovnaní s inými sociálnymi sieťami. Sú to ľudia, ktorí pracujú a majú peniaze. 

Prečo si založiť účet na LinkedIne? 

Ešte stále nie je preplnený

Či už pracujete v odvetví, ktoré má na LinkedIne malé zastúpenie, alebo ste jeden z ďalších CEO alebo marketérov, nenechajte sa odradiť. 

Na LinkedIne sa môže zaregistrovať ktokoľvek, kto chce rozšíriť svoju sieť kontaktov, hľadá si lepšiu prácu, chce sa vzdelávať alebo inšpirovať iných šikovných ľudí.

LinkedIn sa Slovensku a v Čechách ešte nie je taký saturovaný. Šikovný profesionál s aktívnym prístupom (cez aktivitu, komentovanie, písanie príspevkov a vytváranie kontaktov) sa dokáže zviditeľniť pomerne rýchlo.

LinkedIn profil Miki Plichta
Dajte si záležať na kvalitne vyplnenom profile. Je tým prvým, čo si o vás ľudia prečítajú. Inšpirujte sa napríklad profilom Mikiho Plichtu, ktorý je expertom na LinkedIn.

LinkedIn ako jedna z najdôveryhodnejších sociálnych sietí

Na tejto platforme prevažujú profesionálne príspevky. Ľudia si na nich v porovnaní s Facebookom či Instagramom dávajú záležať oveľa viac. Pochopiteľne, v profiloch prezentujú nielen seba, ale aj svoju firmu alebo zamestnávateľa, ktorý im dáva prácu. 

Zároveň posty na súkromných profiloch od najvplyvnejších CEO v sebe nesú, v porovnaní s nudnými PR článkami, veľký kus človečiny. 

Algoritmus praje organickému dosahu

LinkedIn algoritmus je veľmi prajný, pretože drvivá väčšina príspevkov je od ľudí a oveľa menej od firiem.

Pre firmy šanca na podporu značky

Pre firmu predstavuje LinkedIn miesto, kde nájde nových zamestnancov alebo môže zdieľať voľné pracovné pozície. Tým však zďaleka nevyužije jeho potenciál. LinkedIn nie je pravá ruka personalistu, ale miesto, kde firma buduje značku a zviditeľňuje sa. 

Všetky firemné profily sú automaticky verejné a, na rozdiel od tých súkromných, majú k dispozícii platenú reklamu.

Firemný profil Martinus na LinkedIne
Pri firemnom účte je zobrazený aj počet followerov, ktorých si firma na LinkedIne získala. Martinus ich má už viac ako 12 000.

Aké sú typy profilov na LinkedIne?

Bezplatný profil

Ak práve s LinkedInom začínate, základná verzia je bezplatná a obsahuje všetky najdôležitejšie funkcie. Nadväzujete kontakty so známymi aj novými ľuďmi a vzájomne sa prepájate. Môžete písať blogové príspevky, vyhľadávať a zobrazovať profily iných používateľov, sledovať rôzne skupiny alebo hashtagy.

LinkedIn Premium

Okrem bezplatného účtu si môžete priplatiť za jeden z prémiových účtov. Najlacnejší prémiový účet je LinkedIn Premium Career, vďaka ktorému:

 • zistíte, kto si prezrel váš profil. V minulosti to boli dáta za tri mesiace, dnes už vidíte posledných 365 dní. 
 • môžete odoslať 5 priamych správ ľuďom, s ktorými nie ste momentálne v spojení. Ak dostanete odpoveď, LinkedIn vám minutý kredit za správu vráti, ak nie, zostávajú vám len štyri. 
 • máte prístup k viac ako 21 000 kurzom na LinkedIne.

Ďalší širší balík predstavuje LinkedIn Premium Business s ktorým:

 • vyhľadávate nové profily viac menej neobmedzene,
 • môžete odoslať až 15 správ (InMailov),
 • vidíte, kto si zobrazuje váš profil, 
 • Získate prístup k podrobnejším dátam a prieskumom trhu.  

Posledné dva typy účtov sú Sales Navigator a Recruiter, ku ktorým máte už špeciálne používateľské rozhranie v anglickom jazyku. Tieto primárne slúžia najmä na nábor nových ľudí a pokročilú filtráciu kandidátov. Zvyšuje sa aj počet odoslaných správ na 20 až 30. 

Existujú tiež nadstavby Recruiter Professional Service a Recruiter Corporate, ktorým sa v tomto článku nebudeme venovať do hĺbky. Primárne ich využívajú skôr personalisti ako jednotlivci a firmy na budovanie značky.

Aká je cena za LinkedIn Premium?

Typ prémiového účtuCena za mesiac vrátane DPH*
Career29,74 €
Business33,71 €
Sales Navigator Core87, 26 €
Recruiter Lite123, 96 €

*uvedené ceny platia pre platby na mesačnej báze, pri ročnej viazanosti sú ceny o niečo nižšie. 

Prečo si založiť firemnú stránku na LinkedIne?

Možnosti firemných stránok sa neustále menia a každý rok pribúda množstvo noviniek. Ako firma máte na LinkedIne oveľa lepší organický dosah oproti iným sociálnym sieťam.

Jediné, ćo rozhoduje o dosahu príspevkov, je ich kvalita a veľkosť siete kontaktov a sledovateľov, ktorú si vybudujete. Vďaka tomu je LinkedIn vhodný aj pre veľmi malé alebo jednoosobové firmy.

Výsledky z LinkedInu sa zobrazujú aj v Google vyhľadávaní, často na popredných miestach, čím zlepšujete svoje SEO

Profil zároveň prirodzene navštevujú potenciálni klienti alebo zamestnanci. Môžete využívať platenú reklamu, ktorá je však v porovnaní s inými sociálnymi sieťami o čosi drahšia.

LinkedIn vo výsledkoch vyhľadávania Google
Profil na LinkedIne sa zobrazuje vo výsledkoch vyhľadávania na popredných miestach. Ďalší dôvod, prečo si ho vyplniť kvalitne a s ohľadom na vašu cieľovú skupinu.

Overené LinkedIn stratégie

Profil musí byť užitočný

Uveriteľná profilová fotografia, rozpoznateľná tvár – to je absolútny základ. LinkedIn je o ľuďoch a vaša tvár musí byť zreteľná aj na mobilnom zariadení. Kombinácia cover fotky a profilovej fotky by mala ihneď odkomunikovať, kto ste a čo robíte.

Vždy nastavte viditeľnosť profilovej fotky aj pre ľudí, ktorých nemáte v sieti kontaktov. Do základných informácií uveďte, čo robíte, pre koho, ako a aký benefit to prinášate.

Nezabudnite využívať sekciu “Vybrané” (Featured), kde môžete pripnúť tie najlepšie príspevky, napríklad podcasty, rozhovory alebo prípadové štúdie.

V sekcii “O mne” píšte o sebe, ale myslite na to, že čitateľ túto časť v prvom rade preskenuje, takže text štrukturujte, pridajte výzvu k akcii a kapitálky. Text prispôsobte tomu, či píšete z pohľadu firmy alebo zamestnanca.

Viac tipov, ako vylepšiť osobný profil, nájdete vo videorozhovore s expertom na LinkedIn – Mikim Plichtom.

Kvalitný obsah priťahuje pozornosť

Tvorte kvalitný obsah už znie ako klišé, ale pre LinkedIn to skutočne platí. Nepromujte produkt alebo službu. Radšej zdieľajte hodnoty a inšpirujte.

Obsah šitý na mieru vášmu publiku pritiahne ľudí organicky. A vy sa vyhnete posielaniu nudných anonymných správ bez akejkoľvek predošlej interakcie.

Pridávajte príspevky, no nezabudnite na pekné fotografie. Tie by mali byť ideálne orientované na výšku. Komentujte príspevky iných používateľov, dávajte im rady a budujte svoju odbornosť. 

Ste firma? Zapojte zamestnancov

Vaši zamestnanci sú pre LinkedIn firemné stránky pokladom, pretože vďaka nim môžete získavať ďalšie kontakty. Tvorte obsah v spolupráci s nimi, aby mali motiváciu ho komentovať a zdieľať, vďaka čomu budú mať príspevky oveľa lepší dosah. 

Zároveň každý zamestnanec môže na firemnú stránku pozvať 30 sledovateľov za mesiac. 

Publikujte pravidelne a vo vhodnom čase

Načasovanie príspevkov je pri LinkedIne kľúčové. Ak chcete získavať nových sledovateľov, prispievajte v čase, kedy je vaše publikum najaktívnejšie. Niektorým značkám dobre fungujú príspevky v doobedných hodinách počas pracovnej doby, iným zase v nedeľu večer.

Analyzujte príspevok cez LinkedIn Analytics a sledujte, ako sa vyvíja engagement príspevku v čase. Všímajte si, ako rástol a kedy naopak získal najmenej pozornosti.

Ak budete publikovať pravidelne, naučíte sa tvoriť stále lepšie a lepšie príspevky. Zároveň platí nepísané pravidlo – príspevky nemažte. Ani tie nepodarené. Po zmazaní posledného príspevku bude mať ten ďalší automaticky slabší dosah.

Viac zákazníkov a klientov vďaka LinkedInu?

Nudný profil a chýbajúce informácie? Takto nové leady nezískate. LinkedIn na Slovensku sa stále rozrastá, ale len zopár ľudí využíva jeho potenciál naplno.

Ozvite sa a spoločne premeníme váš profil alebo firemnú stránku na magnet na nových zákazníkov.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Adriána pracuje v Dexfinity ako Copywriterka. Píše obsah, ktorý čitateľov inšpiruje a radi sa k nemu vracajú aj po čase. Taktiež sa venuje digitálnej kresbe a jej ilustrácie zdobia nejednu detskú knižku.

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.
  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.