Zistite, v akom stave je váš web.

B2B marketing: 5 nástrojov nevyhnutných pre život biznisu

Sú vašimi zákazníkmi firmy? Vyskúšajte týchto päť najefektívnejších B2B marketingových stratégií. Prepojte psychológiu a dáta vo svoj prospech a zistite, ako rozbehnúť takýto biznis.

 

iStock-1401573251 (1)

Obsah

Či už podnikáte s firmami alebo koncovými zákazníkmi, viaceré princípy marketingu sú rovnaké. Rozdiel je len v dĺžke rozhodovacieho procesu, množstve ľudí, ktoré potrebujete presvedčiť a miestach, kde na potenciálnych zákazníkov natrafíte.

Dnes sme vybrali tie najvýkonnejšie marketingové stratégie zo sveta B2B, ktoré sú overené praxou aj časom. Úspešne ich využívame my i naši klienti.

1. B2B stratégia potrebuje Lead Generation

Nevyhnutnou súčasťou B2B marketingovej stratégie je Lead Generation. Je to proces získavania záujmu potenciálnych klientov za účelom budúcich predajov. A to znamená získavanie kontaktov. Bez nich nemáte komu predávať.

V B2B segmente sú leady nevyhnutnou súčasťou nákupného lievika. Nakupovanie medzi firmami neprebieha tak spontánne ako v prípade B2C.

 • Kontakty získate cez formuláre na sociálnych sieťach (Facebook Lead Ads) alebo online dotazníky.
 • Datábazu e-mailov rozšírite tak, že za poskytnutie kontaktu dáte návštevníkovi protihodnotu – konzultáciu či unikátny prístup do online webinára. Kvalitný obsah štatisticky generuje trojnásobne viac leadov.

Ako na Lead Generation?

 1. Zachyťte návštevníka prichádzajúceho na web. Predávate softvér? Poskytnite skúšobné obdobie zdarma. Ste eventová agentúra? Pošlite mu e-book “Ako zorganizovať narodeninovú oslavu”.
 2. Návštevníka po kliknutí na lead magnet presmerujte na relevantnú podstránku. Jej UX dizajn, CTA prvky a kreatívu A/B testujte.
 3. Získaným leadom prideľte hodnotu. Samotné hodnotenie môžete zakomponovať už priamo do predchádzajúceho bodu. Ako? Vo formulári sa pýtajte na zámer. Zistite, či bezplatné materiály sťahuje študent, majiteľ firmy alebo marketingový manažér.
 4. Dáta upracte pomocou CMS systému alebo externého softvéru.

2. Referencie a prípadové štúdie v B2B

Vaši zákazníci nie sú nadprirodzené bytosti, ale ľudia a tí radi kopírujú správanie iných. Preto, rovnako ako v prípade B2C, aj v B2B rozhodujú referencie. Zbierajte ich a zverejňujte. Budujú dôveryhodnosť viac než čokoľvek iné.

Cenným marketingovým nástrojom sú prípadové štúdie. Zaberú viac času ako referencia, ale ukazujú skutočné príklady úspešných projektov a spoluprác.

Využívame ich aj my. Ak by ste sa chceli inšpirovať pri tvorbe prípadových štúdií, nájdete ich v sekcii Naše práce.

B2B marketing prípadová štúdia
Prípadové štúdie sú dôležitým a transparentným spôsobom, ako odkomunikovať svoju profesionalitu. My v Dexfinity zdôrazňujeme dáta a proces.

Presvedčivá prípadová štúdia potrebuje čísla

Najlepšie fungujú prípadové štúdie, ktoré sú podložené výsledkami a dátami. Problém aj riešenie vysvetlite ľudskou rečou. Všímajte si prípadové štúdie konkurencie a odlíšte sa od nich.

Štúdiu nepíšte len v pozitívnom duchu. Ak ste v nejakej fáze projektu urobili chybu, napíšte, ako ste ju napravili. Priznať si chybu a ukázať ochotu pri jej riešení je cenným signálom pre potenciálneho klienta.

Každú prípadovú štúdiu odsúhlaste s klientom. Mal by byť informovaný o tom, ktoré dáta chcete zverejniť. Nezabudnite pridať aj jeho vyjadrenie.

Vyjadrenie klienta zvyšuje dôveryhodnosť prípadovej štúdie. V tomto prípade išlo o vyjadrenie k našej práci na Powerlogy.
Vyjadrenie klienta zvyšuje dôveryhodnosť prípadovej štúdie. V tomto prípade išlo o zhodnotenie našej práce na Powerlogy.

3. E-mail marketing ako účinný B2B nástroj

Ak hľadáte B2B kanál, ktorý v pomere kvalita/výkon vyniká nad ostatnými, je to e-mailový marketing. Priamy kontakt na zákazníka v kombinácii s personalizáciou prináša jedny z najlepších výsledkov.

Databáza kontaktov na potenciálnych aj existujúcich zákazníkov je v B2B zlatým pokladom každej firmy.

Nízke náklady

E-mail marketing je v porovnaní s inými reklamnými systémami lacnejší. Za odoslanie e-mailu zaplatíte len menší poplatok prevádzkovateľovi. V porovnaní s PPC reklamami ide o podstatne nižšie distribučné náklady.

Segmentácia a personalizácia

Databázu kontaktov segmentujte a posielajte personalizované e-maily.

Predstavte si, že predávate online kurzy. Návštevníkovi, ktorý už nejaký absolvoval, pošlite poďakovanie, zľavu na ďalší kurz či výzvu na zanechanie referencie.

Merateľné výsledky a automatizácia

Výsledky e-mail marketingu vyčíslite a vyhodnocujte. Analyzujte úspešnosť kampaní, sledujte mieru otvorenia (open rate) a prekliku. Vďaka dátam získate prehľad o tom, čo vo vašom segmente funguje a čo nie.

4. B2B marketing na konferenciách a veľtrhoch

Stáť niekde tri dni pri stánku a ponúkať svoje služby a tovar je vyčerpávajúce. Veľtrhy stoja čas, peniaze a sú náročné na komunikáciu. V žiadnom prípade sa však nenechajte odradiť.

Vďaka veľtrhu:

 • si udržíte prehľad o novinkách a inováciách,
 • zistíte, čo robí a ponúka konkurencia,
 • otestujete svoje produkty/služby s reálnymi ľuďmi a získate cennú spätnú väzbu,
 • preveríte argumentačné a predajné schopnosti,
 • edukujete potenciálnych zákazníkov,
 • získate nových zákazníkov
 • a budujete povedomie o značke.

Konferencia je zase príležitosťou pre firmu odprezentovať svoju odbornosť. Výsledky z účasti na prednáškach, panelových diskusiách a workshopoch sú v podstate nemerateľné, ale ich dosah je obrovský. Dobré meno predáva.

Konferencia E-commerce Berlin, 2023
Vyučovanie študentov a prednášky patria medzi aktivity, ktorými si členovia Dexfinity tímu zvyšujú odbornosť.

5. Budujte sieť kontaktov cez LinkedIn

Neexistuje sociálna sieť, ktorá praje B2B marketingu viac ako LinkedIn. Je navrhnutý špeciálne pre profesionálov, ktorých prepája s potenciálnymi klientmi alebo obchodnými partnermi. 

Na Linkedine nadviažete kontakty s ľuďmi z vedenia firiem aj manažmentu. Za posledné roky aktivita vzrástla a 65 % firiem plánuje činnosť na Linkedine ešte viac navýšiť.

„Hacknite“ B2B LinkedIn s Miki Plichtom.

Nezabudnite skontrolovať, či Linkedin profil vašej firmy je dostatočne reprezentatívny a to isté platí aj pre profily vašich zamestnancov.

Cez posty a kvalitný obsah prezentujte odbornosť a poskytujte cenné rady. Vo všeobecnosti sa pre rast značky odporúča publikovať minimálne 3x za týždeň a zároveň sa pravidelne zapájať do diskusií pod príspevkami. 

Na firemnom profile udržujte rovnaký komunikačný štýl ako na iných kanáloch a zosúlaďte ho s identitou značky.

Ako robiť Linkedin B2B marketing?

 1. Píšte o tom, čo trápi vašu cieľovú skupinu. Pracujte s jej obavami aj problémami.
 2. Na Linkedin patrí len ten najkvalitnejší obsah. Čítajú ho profesionáli. Prispievajte s vysokohodnotným obsahom a veľmi rýchlo sa stanete dôveryhodnou firmou so silným menom v sektore.
 3. Výsledky vyhodnocujte cez kľúčové ukazovatele výkonu (KPI) ako je miera zapojenia, rast sledovateľov alebo dosah príspevku. O výkone veľa prezradí aj počet lajkov, komentárov a miera prekliku.
 4. Výkon príspevkov vyhodnotíte cez sledovanie konverzií (počet návštev webových stránok, vyplnených formulárov a podobne).

Potrebujete zlepšiť B2B marketing?

Neviete, ako správne nastaviť lead generation stratégiu, e-mail marketing alebo spravovať firemný Linkedin profil? Ozvite sa a spoločne nájdeme riešenie, ako vašej firme vybudovať ešte lepšie meno a získať viac nových zákazníkov.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Adriána pracuje v Dexfinity ako Copywriterka. Píše obsah, ktorý čitateľov inšpiruje a radi sa k nemu vracajú aj po čase. Taktiež sa venuje digitálnej kresbe a jej ilustrácie zdobia nejednu detskú knižku.

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

  Sprievodca expanziou

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.