Zistite, v akom stave je váš web.

Ako založiť e-shop za jeden deň?

Na to, aby ste urobili svoj prvý milión v e-commerce, nepotrebujete e-shop za desaťtisíce eur. Výber vhodnej platformy, domény, nahodenie produktov a spustenie performance kampaní sa dá zvládnuť aj za jeden deň. 

Nemožné?

Ak poznáte svoju maržu a trh s danou produktovou líniou, od úspešne spusteného e-shopu vás delí len pár krokov. V ďalších riadkoch sa dozviete, ako založiť e-shop za 24 hodín. 

ako zalozit eshop

Obsah

Čo potrebujete vybaviť v predstihu?

Aby ste predišli zdĺhavým komplikáciám, nasledujúce záležitosti musíte zabezpečiť už skôr:

 • podnikateľský subjekt,
 • účet, platobnú kartu k účtu a financie na účte,
 • názov a logo spoločnosti,
 • inšpiráciu na grafické výstupy,
 • konkrétne produkty, ktoré plánujete predávať,
 • skladové zásoby produktov,
 • stanovené ceny, popisy a produktové fotky na e-shop (prípadne produktový feed),
 • textácie pre obchodné podmienky a zásady ochrany osobných údajov,
 • premyslenú kategorizáciu a filtráciu produktov,
 • kontaktné údaje pre zákaznícku podporu,
 • e-mailovú adresu, telefónne číslo,
 • prepravcov a platobnú bránu.

Dôležité je pýtať sa tie správne otázky

Ak to už všetko máte, môžete sa zamerať na najdôležitejšie otázky, na ktoré potrebujete nájsť odpoveď:

 1. Ako dostať produkty na web, na ktorom sa dá nakúpiť?
 2. Ako dať vedieť ľuďom o tomto e-shope?
 3. Ako doručiť zakúpený produkt zákazníkom v rozumnom čase? (Počítame s priemerným doručením na slovenskom a českom trhu, čo je 3 až 5 dní).

Výber vhodnej platformy pre váš e-shop

Aby ste vyriešili prvú otázku, potrebujete doménu a platformu, kde efektívne spojazdníte e-shop bez programátora”. Na to vám poslúžia prenajímané e-shopy. Medzi top hráčov v našom regióne patria Shoptet a UPgates

Shoptet

Najsilnejším hráčom na trhu prenajímaných e-shopov v našom regióne je Shoptet. Aj keď má silnú komunitu a mnoho rozširujúcich doplnkov, nevýhodou Shoptetu je nemožnosť správy multijazyčného e-shopu pod jednou administráciou, nemožnosť úprav kódu šablón a nedostatočné API rozhranie pre napojenie systémov.

UPgates

Druhým škálovateľným riešením je UPgates. Našim biznis partnerom ho odporúčame kvôli otvorenému a dobre popísanému API rozhraniu, možnosti priameho prístupu do šablón s interaktívnym builderom a kvôli multistore riešeniu pod jednou administratívou. 

Nevýhodou platformy UPgates je potreba vyššej technickej znalosti. Navyše, komunita, ktorá ho využíva, je na slovenskom trhu málo rozšírená. V prípade výskytu problémov sa k riešeniu dostanete zložitejším spôsobom.

 

UPgates je pre e-shopy ideálnym multistore riešením pod jednou administratívou.

 

Oba systémy majú vlastné serverové riešenie a predpripravené responzívne grafické šablóny. 

Doména, teda nevyhnutná adresa vlastnej stránky, sa dá kúpiť jednoducho v priebehu minút. Napríklad Websupport poskytuje rýchlu možnosť výberu domény, overenie, či je doména voľná a jej nákup.

UPgates je vhodný pre technicky skúsenejších a pre klientov, ktorí majú v pláne v krátkej dobe expandovať, prípadne expandovať na viac trhov naraz. Platformu Shoptet by mal zvoliť klient, ktorý chce rýchlo spustiť jeden trh a otestovať, aký dopyt bude po danom produkte.

Naplnenie e-shopu obsahom

Keď si časovo ohraničíte doteraz vykonané aktivity, inštaláciu platformy a nákup domény, zistíte, že ste strávili nastavovaním budúceho e-shopu približne 2 hodiny. Záležitosť, na ktorú by ste mali následne upriamiť svoju pozornosť, je obsah na vašej webovej stránke.  

Pri napĺňaní webu  určite nezabudnite na:

 • všeobecné stránky – kontakt na spoločnosť, všeobecné obchodné podmienky a zásady ochrany osobných údajov,
 • vytvorenie kategórií a kategorizáciu produktov v menu (odporúčame vám predtým vykonať základnú analýzu, ktorá vám napovie ako na to),
 • produkty, ktoré môžete importovať jednorazovo ručne, prípadne pridávať hromadným importom. Import je oveľa efektívnejší najmä pri vyššom počte produktov – každý produkt by mal obsahovať názov, obrázok, popis, cenu, technické parametre, skladovosť a kategorizáciu. Pre import sa dajú využiť nástroje, napríklad Napojse.

TIP: Ak máte väčšie množstvo produktov, na ich nahodenie na e-shop sa oplatí využiť importnú tabuľku alebo feed. Dodatočne tak skontrolujete ceny, kategorizáciu i názvy.

Riešenie pre platobné a dopravné metódy

Jedným z posledných krokov pri spustení nového e-shopu je nastavenie platobných a dopravných metód. Platba prevodom na účet či na dobierku je záležitosťou nastavenia samotného e-shopu, no ak máte záujem o platbu prostredníctvom platobnej brány, budete musieť využiť aj tretiu stranu. 

Výber platobnej brány prispôsobte možnostiam platformy (UPgates alebo Shoptet). Zazmluvnenie obyčajne trvá niekoľko pracovných dní. Je veľmi pravdepodobné, že v priebehu jedného dňa vhodného dopravcu nezabezpečíte. Ak nemáte vlastný spôsob dopravy, prípadne možnosť osobného odberu, odporúčame vám tento krok riešiť skôr.

 

Ako vybrať vhodného dopravcu?

Zamerajte sa na dopravcov, ktorí už majú napojenie na vami vybranú platformu e-shopu. Okrem bežného prepravcu  využite aj možnosť odberných miest. 

Napríklad, Zásielkovňa má prehľadný systém, servis a pokrytie vo viacerých krajinách – viete cez nich využívať aj lokálnych dopravcov alebo poštu.

Týmto sme zároveň vyriešili aj tretí bod – doručenie produktu v rozumnom čase.

ako zalozit eshop, performance kampane, facebook, instagram, google ads

Online performance kampane sú z krátkodobého pohľadu jedinou možnosťou, ako dať zákazníkom o sebe vedieť.

Dajte vedieť o svojom e-shope

Povedzte potenciálnym zákazníkom o tom, že ste vytvorili nový priestor na nákup. Ak chcete založiť e-shop za 24 hodín, z krátkodobého pohľadu sú jedinou možnosťou online performance kampane, aj keď len v obmedzenom režime.

Na rýchle spustenie môžete použiť:

 • Google Shopping – aj keď schválenie účtu v Google Merchant Centre môže zabrať 1 až 3 dni a Google Shopping počas prvého dňa nespustíte, vzhľadom na rýchlosť založenia by ste ho mali nastaviť v prvých krokoch. 
 • Google DSA kampane – keďže bot nestihne za jeden deň precrawlovať webovú stránku, pre urýchlenie môžete využiť vlastný zdroj stránok,
 • Google Search kampane – v priebehu niekoľkých hodín je možné spustiť jednoduché kampane na top kategórie a top produkty, ktoré sa spustia ešte v daný deň,
 • Google Discovery, Display a Video kampane – aj tieto typy kampaní sa dajú v rámci jedného dňa spustiť a majú aj performance prínos, je potrebné mať dopredu nachystané grafické bannery alebo videá,
 • Google Remarketing – na remarketingové kampane je potrebné najprv vyzbierať publiká, čo môže zdržať spustenie týchto kampaní, avšak čím skôr začnete publiká zbierať, tým skôr ich viete spustiť, 
 • Sklik.cz – klientská peňaženka Seznam.cz schvaľuje fakturačné údaje cca 2 pracovné dni – ak nastane chyba, odporúčame ísť cez support,
 • Facebook a Instagram kampane – musíte mať funkčný feed, nastavený Facebook Pixel (Shoptet aj UPgates majú predstavené moduly), vytvorený reklamný účet a fanpage stránku, ale aj bannerové podklady. Schvaľovací proces pre všetky typy kampaní trvá cca 8 hodín,
 • Heureka a ďalšie porovnávače – potrebujete založiť účet, pridať feed (ak máte dobre spravené názvy produktov a kategórie, množstvo z nich sa potenciálne spáruje) a dokážete inzerovať ešte v ten deň (aj keď schválenie nového účtu supportom môže chvíľu trvať),
 • inšpiračné portály (Glami, Favi,…) – podobne, ako pri porovnávačoch, musíte mať hlavne správny XML feed. 

Správnu štruktúru XML feedov viete vytvoriť v systéme Mergado. Stačí vám disponovať jedným vstupným master feedom, ktorý vygenerujete z CMS systému e-shopu. Mergado si účtuje mesačný poplatok. Prípadne môžete využiť primo predpripravené feedy vašej platformy.

Takto to robíme my ​

Chápeme, že pre nováčika v tvorbe e-shopov je vytvorenie webovej stránky za jeden deň výzva. Ak by ste mali pri jej tvorbe akékoľvek otázky, v Dexfinity sme pre podobný typ začínajúcich e-shopov vytvorili balíček pomocných služieb. 

V tomto balíčku sa okrem performance kampaní a konzultácií venujeme aj SEO a UX webu, exportu a ďalším možnostiam rastu klienta. Dôležitým kritériom je dobrý produkt, dostatočná marža, silná vízia a drive do budúcnosti. V prípade záujmu nás neváhajte kontaktovať.Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Námet, napísal: Matej Karaba
Redaktor: Veronika Svajčiaková
Spätná väzba: Michal Lubelec, Marek Ďuračka, David Kořínek
Publikovala: Petra Dudášová

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

  Sprievodca expanziou

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.