Zistite, v akom stave je váš web.

Nový AI Google Search: Čaká nás kataklizma v SERP?

Neustále pre vás monitorujeme novinky, či už ide o úpravy v algoritmoch, insider info alebo kritické zmeny v rozsiahlom portfóliu služieb Google. S novým updatom prichádza lavína, ktorá zasiahne zobrazovanie organického obsahu, CTR štandardy obráti naruby a pribudne integrácia AI výsledkov vyhľadávania.

 

yosh-ginsu-qexZLgMcbPc-unsplash-1-scaled-q77t8a48hzrkvgxtkhy01f3c5sncy5m6yuvkxhv8x4 (2)

Obsah

Google I/O predstavil AI, ktorý predefinuje search experience

Konečne sme sa dočkali. Google na svojom dlho očakávanom podujatí I/O 2023 predstavili novú verziu SERP-u obsahujúceho vyhľadávania pomocou AI, Search Generative Experience (SGE), ktoré sa bude zavádzať v nasledujúcich mesiacoch.

E-book zdarma
55 tipov pre úspešný
e-shop
Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

Ako bude nový AI search suggest fungovať?

Na úrovni základnej funkcionality zmeny nehľadajte. Nový search stále zahŕňa zadávanie dopytu a odpovedá odkazmi na webové stránky, úryvkami obsahu a platenej reklamy. 

V niektorých situáciách sa však už postupne začne v hornej časti stránky zobrazovať text od AI, ktorý vychádza z informácií nájdených v rôznych zdrojoch na webe a obsahuje odkazy na tieto webové stránky.

Podobne, ako to dnes testuje vo svojom rozhraní Bing, po zadaní kľúčového slova do Googlu sa vám najskôr zobrazí odpoveď, ktorú vygenerovala umelá inteligencia.

Google predstavuje nový AI search.

Rovnako vám AI ponúkne rozšírenie témy a skupiny článkov a obsahu, ktoré podľa neho kľúčovej téme zodpovedajú najlepšie. 

Ak včera prinášal Google výsledky na základe vyhľadávaného slova, dnes vďaka AI dokáže každé vyhľadávanie uchopiť ako komplexnú tému a ponúknuť vám relevantný obsah či alternatívne produkty lepšie než kedykoľvek predtým. 

Výber zmien, ktoré ovplyvnia cestu vášho zákazníka

Vyberáme pre vás prehľad zmien s najväčším dopadom na e-commerce a B2B marketing. Určite však čakajte viac. Čaká nás kompletná prerábka, nie kozmetické zmeny, ktoré poznáme z minulých updatov.

1. Nový first page pre desktopy a mobilné zariadenia

Takto bude vyzerať nový search s povoleným SGE v prehliadači Google Chrome na pracovnej ploche. Výzvy na konverzáciu s AI môžete vidieť hneď pod vyhľadávacím panelom. Podobnú funkciu nájdete aj v mobilnom rozhraní. V oboch prípadocj povedie k obrazovke s výzvami na začatie konverzácie SGE.

Nový dizajn prvej stránky Google ponúkne AI vyhľadávanie.

2. Ako na tom budú platené reklamy a featured snippets

Čakajte zásadné zmeny v zobrazovaní obsahu, zmeny v poradí, nové CTR štandardy a zo začiatku nepriaznivé zmeny v účinnosti platených kampaní. Generatívna odpoveď AI z aplikácie Google bude síce podobná, ale počítajte s tým, že AI obsah všetky pozície stlačí nižšie.

CTR sa otrasie v základoch

Či už pôjde o organickú návštevnosť alebo platenú reklamu, masívna zmena dizajnu SERP ponesie následky. Kvôli AI generated obsahu sa organika dostane až na tretie miesto a rovnako sa nezlepšia pozície reklamy vo vyhľadávačoch a Google Shoppingu.

Prvé miesta vo vyhľadávaní obsadí PPC reklama a AI obsah.

3. Lokálne vyhľadávanie

Tu momentálne očakávame najmenej zmien. Pri teste tri najlepšie reštaurácie, ktoré si generatívna AI vybrala, sa len mierne líšili od tých, ktoré sú zobrazené v miestnom balíku v prehliadači na počítači.

Lokálne vyhľadávanie vážne zmeny nečakajú.

3. AI search v FAQ, súvisiace výsledky a informatívny panel

Pri teste Google SGE poskytol odpoveď na zodpovedanie otázky pomocou šiestich zdrojov. Päť zo šiestich zdrojov pochádzalo od iných publisherov, pričom jeden bol oficiálnou stránkou priamo od Google.

V prípade odborného obsahu sa AI premieša s organikou.

4. Nový Google Shopping, recenzie a detaily produktu

V porovnaní s tradičným vyhľadávaním SGE pred zobrazením výsledkov organického vyhľadávania generuje rady a množstvo informácií o produkte. Keď sa pýtate na konkrétnu vlastnosť produktu, nové vyhľadávanie vám môže poskytnúť presné podrobnosti, po ktorých budú nasledovať recenzie a najlepšie možnosti nákupu.

Názory klientov a recenzie získajú nový rozmer.

SEO mení pravidlá hry

Z pohľadu tvorby obsahu alebo samotnej optimalizácie pre vyhľadávače nás dlhosiahly dopad určite neminie. 

Už dnes zmeny v SERP spôsobili neľútostnú konkurenciu a s novým rozhraním AI pri vyhľadávaní bude ešte tvrdšia. Spoločnosti totiž budútvoriť viac obsahu a súťažiť o čoraz obmedzenejšie pozície.

Ako sa zmení samotné vyhľadávanie a kľúčové slová?

Ak ste sledovali Google I/O, pravdepodobne ste videli, že ich nový AI (BARD) umožňuje prirodzenejšie, mimoriadne špecifické dopyty v porovnaní s tradičnými kľúčovými slovami alebo fragmentmi otázok, ktoré vidíme dnes.

Očakávame zlepšenia hlavne pri hyperšpecifických kľúčových slovách (long-long-long-tail).

Google bude teraz ešte lepší v zisťovaní skutočného zámeru. Nielen toho, aké „kľúčové slová“ používate. Náš akademický názor je, že výskum kľúčových slov sa bude vyvíjať tak, aby vyhovoval novým pravidlám rovnako ako všetko ostatné. 

Diverzifikujte, distribuujte, socializujte sa

Diverzifikácia obsahovej stratégie a distribúcia obsahu prostredníctvom iných platforiem, ktoré sa zobrazujú vo vyhľadávaní ako LinkedIn, Twitter a YouTube, budú kľúčové.

Rovnako získajú na cene kolaborácie značiek, obsah od vašich zákazníkov a PR spolupráce. Priepasť medzi SEO ako výkonnostným kanálom a brand awareness kanálom sa postupne uzatvorí.

Strategický content mix

Ak chcete diverzifikovať svoj obsahový mix vo vyhľadávaní, SEO už neodkladajte. Práve vďaka AI sa stáva SERP kľúčovým kolaboračným priestorom, kde sa budú stretávať všetky relevatné obsahy. 

Taktiež počítajte s tým, že Google implementuje viac sociálneho a tvorivého obsahu. Výsledky vyhľadávania vašej značky tak dostanú úplne nový rozmer.

Potrebujete pomôcť?

Máte e-shop s kvalitným produktom, ale myslíte si, že predaje by mohli byť vyššie? Možno je problém v marketingovej stratégii alebo dokonca v cielení kampaní. 

Ak si neviete dať rady, obráťte sa na nás a radi vám pomôžeme.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Michal Valent sa v Dexfinity špecializuje na SEO a content. Okrem prípravy analýz kľúčových slov tiež navrhuje témy a často aj úpravu štruktúry obsahu.

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

    Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

    Sprievodca expanziou

    Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.