Zistite, v akom stave je váš web.

Pomalý rast? Expanzia e-shopu na západ zaženie slimačie predaje

Spomalil sa rast objednávok? Možno ste narazili na limity trhu. Jedným z riešení na nižšie predaje je expanzia e-shopu. Ste na ňu pripravení?

Expanzia e-shopu mení slimákov na e-commerce predátorov

Obsah

Máte úspešný lokálny e-shop a stále váhate, či vstúpiť na iné trhy? Koronavírus priniesol do online sveta zemetrasenie. Ľudia sa v rekordnom čase naučili na internete nakupovať, vzdelávať i pracovať.

Pokrok v digitalizácii sa prejavil aj v oblasti e-commerce a e-shopom začali rásť tržby. Pravdepodobne aj tomu vášmu, ak ste už v tom čase podnikali. Chcete svoj podiel na trhu udržať alebo ešte zväčšiť? Expandujte.

Prečo neodkladať expanziu e-shopu

Zvýšite tržby a znížite náklady

Vstupom na iný trh získate nových zákazníkov a zvýšite svoje tržby. Spolu s rastom objednávok dokážete vyjednať lepšie ceny od dodávateľov alebo optimalizovať náklady na výrobu.

15 trhov očami e-shopov
Sprievodca expanziou
Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

Predbehnete konkurenciu

Slovenský trh je malý a v mnohých oblastiach poriadne preplnený. Porovnajte svoje tržby s konkurenciou cez Finstat. Zistite, aká je vyhľadávanosť tovaru, ktorý predávate. Ľahko sa dopracujete k vášmu približnému podielu na trhu. Ste s týmto číslom spokojní?

Nie? Môžete sa pustiť do boja o zákazníkov alebo expandujte a nájdite si nových. Ak sa vám to podarí, nastane krok jedna. Začnete vyrábať lacnejšie a získate obrovskú konkurenčnú výhodu aj na pôvodnom trhu.

Módna návrhárka vo svojom štúdiu sníva o expanzii e-shopu
S rastúcimi objednávkami zo zahraničia budete môcť rozšíriť existujúcu výrobu a optimalizovať výdavky.

Upevníte svoje podnikanie

Vďaka expanzii ukončíte závislosť na domácom trhu, ktorý sa plní, a mnohým zákazníkom chýba kúpyschopnosť. Napriek tomu, že je svet vzájomne poprepájaný, príjem z viacerých trhov je stabilnejší.

Vždy sú trhy, ktorým sa v rovnakom období darí lepšie než iným.

Ako expandovať ešte dnes

Zamerajte sa na trhy, ktoré majú pre vás najväčší potenciál. Ktoré to sú, zistíte cez bezplatný nástroj Google Market Finder.

My v Dexfinity pomáhame klientom hľadať vhodné trhy cez pokročilé Google exportné nástroje, ku ktorým máme unikátny prístup.

Pri výbere trhu zvážte:

 • očakávané výdavky na vstup na nový trh,
 • množstvo konkurencie vo vašom segmente,
 • veľkosť a vyspelosť trhu
 • a možnosti dopravy a jazykových prekladov.

Lokalizácia e-shopu a značky na novomu trhu

Správne jazykové preklady sú kľúčom k úspechu celej expanzie e-shopu. Angličtina je celosvetovo najpoužívanejším obchodným jazykom, ale v prípade vstupu na akýkoľvek iný, ako anglicky hovoriaci trh, vám bude na nič.

Expanzia e-shopu IRISIMO, web
S klientom IRISIMO expandujeme do viac ako 14 štátov a každý má svoju jazykovú mutáciu.

Miestni vedia viac ako vy

Lokalizácia neznamená len preklad webu a popisy produktov. Potrebujete celú svoju značku prispôsobiť novému trhu. Spolupracujte s lokálnymi ľuďmi, ktorí vedia o ňom oveľa viac ako vy.

Napríklad takmer každý Švéd ovláda perfektne angličtinu, ale nakupujú oveľa viac z e-shopov, ktoré sú v ich materinskom jazyku. Nemci si zase radi preštudujú obchodné podmienky a neznášajú superlatívy.

Inšpirujte sa pri e-commerce expanzii konkurenciou

Zamerajte sa na e-shopy, ktoré predávajú rovnaké alebo podobné produkty ako vy. Vyklikajte si ich nákupný proces, prípadne si produkt objednajte a kontaktujte zákaznícku podporu. Získate výborný prehľad o konkurencii, jej procesoch a prístupe k zákazníkom.

Porovnajte skúsenosti s vaším e-shopom a hľadajte príležitosti ako:

 • nakupovanie ešte viac zjednodušiť,
 • vylepšiť zákaznícky servis
 • a doplniť sortiment o produkty alebo služby, ktoré konkurencia nemá.

Na prvý pohľad veľmi jednoduché, ale účinné riešenie, vďaka ktorému pochopíte trh a nájdete nové možnosti. Miniete málo, získate veľa.

Prehodnoťte svojich ideálnych zákazníkov

Svojho ideálneho zákazníka pozná každý podnikateľ, minimálne ten, ktorý to s podnikaním myslí seriózne. Expanzia e-shopu na nový trh situáciu mení. Nie veľmi, ale dosť natoľko, aby ste svoje súčasné persóny (fiktívnych ideálnych zákazníkov) trochu prehodnotili.

Cieľová skupina z pohľadu veku, pohlavia alebo vzdelania zostane rovnaká, ale počítajte s faktormi, ktoré sa zmenia.

Na novom trhu:

 • majú zákazníci iné príjmy aj nákupné správanie (ak predávate luxusné hodinky, v Nemecku si ich môže kúpiť viac zákazníkov. Sú však vyberavejší, čítajú recenzie a očakávajú excelentný zákaznícky servis),
 • očakávajte rozdielne nákupné motivácie (niekde môže byť váš produkt pre zákazníka splneným snom a inde len ďalším do zbierky, pretože má a míňa oveľa viac peňazí),
 • často uprednostňujú odlišné sociálne siete (Facebook, TikTok, Instagram, Twiter, LinkedIn a iné),
 • inšpiráciu hľadajú v lokálnych médiách, na cenových porovnávačoch alebo online trhoviskách (prispôsobte predajnú stratégiu novému prostrediu).

Tvorte obsah, ktorý prináša rešpekt

Úspech expanzie nestojí len na lacnej doprave a počte platobných metód (aj keď sú extrémne dôležité). Zamerajte sa na autoritu vlastnej značky:

 • Publikujte kvalitný a gramaticky bezchybný obsah (videá, blogy, infografiky).
 • Vzdelávajte zadarmo svojich zákazníkov (Predávate matrace? Vytvorte webinár alebo video, ako si vybrať ten najvhodnejší).
 • Budujte sociálny súhlas a dôveru (zberajte referencie, využite spoluprácu s vhodným influencerom a dajte novým zákazníkom dôkaz o vašej kvalite).

Automatizáciou získate viac času

Netrávte hodiny nad problémami a činnosťami, ktoré zvládne stroj alebo softvér. Siahnite po vhodných automatizačných nástrojoch. V závislosti od typu podnikania odporúčame pred expanziou automatizovať:

 • skladový a objednávkový systém,
 • e-mail marketing,
 • zákaznícku podporu pomocou chatbota,
 • zber referencií a dát od zákazníkov,
 • bidovanie PPC kampaní, cielenie a segmentáciu reklamy.

Prečo netvoriť kampane ručne?

Manuálne nastavovanie Google Ads kampaní zaberie veľmi veľa času a vystavujete ich vysokej chybovosti. Z dlhodobého hľadiska ide o extrémne nákladné riešenie.

Magic Script a PPC Bee

Ešte pred expanziou odporúčame klientom automatizovať PPC kampane. Môžu využiť napríklad MagicScript, ktorému veríme aj my. Až 86 % minutého kreditu našich klientov pochádza z automatizovaných kampaní.

bidovanie MagicScript
S nástrojom MagicScript bidujete kampane 24 hodín denne.

Cez nástroj PPC Bee optimalizujeme tvorbu kampaní. Všetko prebieha v reálnom čase a hodiny strávené nad manuálnym bidingom radšej investujeme do tvorby stratégie a získavania kvalitných dát.

Expandujte na nové trhy s chladnou hlavou

Spoľahnite sa pri expanzii na skutočné dáta o konkurencii i dopyte po vašom produkte v danej krajine. Na ceste do zahraničia sme pomohli mnohým biznisom. Vždy však pomocou relevantných dát z exkluzívnych Google exportných nástrojov.

Prekročte hranice a preslávte váš produkt vo svete.

Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Adriána pracuje v Dexfinity ako Copywriterka. Píše obsah, ktorý čitateľov inšpiruje a radi sa k nemu vracajú aj po čase. Taktiež sa venuje digitálnej kresbe a jej ilustrácie zdobia nejednu detskú knižku.

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Head of Sales & Biz. Development
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Group-39-200x200

Tomáš Karaba
Sales & Biz. Development
+421 904 979 851
tomas.karaba@dexfinity.com

Pavol Adamčák
Executive Director
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.

  Sprievodca expanziou

  Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.