Zistite, v akom stave je váš web.

PPC reklama ako tajná prísada e-shopov?

Vyššia návštevnosť webu, viac predajov, lepšie meno. To všetko sú ciele PPC kampaní. Ako z nich vyťažiť maximum? Investujte do Google Ads reklamy s rozumom. Len správne nastavená platená reklama zarába veľké peniaze.

alchemy-title

Obsah

Drvivá väčšina e-shopov platí PPC kampane z dôvodu zvyšovania predaja. Do predajných kampaní smeruje aj najviac rozpočtu. Ako zabezpečiť, aby ste tieto peniaze nevyhadzovali, ale zhodnocovali?

Organizácia štruktúry PPC kampaní

Logická a organizovaná štruktúra PPC kampaní v Google Ads je prvým krokom k úspechu. Zlá štruktúra komplikuje prehľad o minutom rozpočte a znemožňuje kvalitné vyhodnocovanie kampaní. Je to ako šoférovať zle vyrobené auto. Môžete robiť čokoľvek, aj tak havarujete. 

Jedna PPC kampaň = jedna téma

Ideálna štruktúra pripomína rozvetvené stromy. Základ tvorí názov samotnej kampane. V ňom špecifikujte, či ide o vyhľadávaciu (Search Network), zobrazovaciu (Display Network) alebo nákupnú kampaň (Google Shopping Ads). 

Celá kampaň sa dotýka jednej širšej, ale jednoznačnej témy. Myslite na to, že na úrovni kampaní prerozdeľujete rozpočet a nemiešajte v jednej kampani vyhľadávacie a brandové kampane.

PPC kampaň odporúčaná štruktúra

Príklad odporúčanej štruktúry PPC kampane

Pripravte platenú reklamu na automatizáciu

Každá kampaň sa ďalej delí na skupiny reklám. Podobné reklamy patria do tej istej skupiny a jedna skupina predstavuje jednu vetvu kľúčových slov. Neexistuje odporúčanie o ideálnom počte skupín, ale v každej z nich vytvorte aspoň tri a viac reklám. 

Efektivita nadovšetko

V poslednej dobe skôr prevláda zlučovanie viacerých kampaní do jednej s väčším počtom skupín. Takto sa kumulujú konverzie v jednej kampani a dokážete efektívne využiť automatizáciu, keďže Google automaty fungujú až od určitého počtu konverzií. 

Skupinám reklám prideľte vhodné kľúčové slová, ktoré korešpondujú s jadrom témy celej kampane. Neodporúčame viac ako 20 kľúčových slov v jednej skupine. 

 

E-book zdarma
55 tipov pre úspešný
e-shop
Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.


PPC reklama a negatívne kľúčové slová


Okamžité odchody návštevníkov webu z PPC kampaní neveštia nič dobré. Najmä, ak hľadajú niečo iné, ako im zobrazujú vaše reklamy. Problém riešia negatívne kľúčové slová.

V praxi to znamená, že keď e-shop predáva cyklistické oblečenie, nechce sa zobrazovať ľuďom, ktorí hľadajú bicykle. Ale možno za nich platí. Vďaka negatívnym kľúčovým slovám obmedzíte neželanú návštevnosť webu. 

Ako fungujú negatívne kľúčové slová?

Negatívne kľúčové slová majú veľký význam pri luxusných produktoch. E-shop s perlovými náhrdelníkmi sa nechce zobrazovať na slová lacný, zlatý, napodobenina. Tieto slová pridajte do negatívnych a vyradíte z návštevnosti tých, čo hľadajú výrazy ako „lacný náhrdelník“, „zlatý náhrdelník“ alebo „napodobenina perly“. 

Ďalšie tipy na negatívne kľúčové slová hľadajte v štruktúre PPC kampaní na úrovni kľúčových slov. Pri každom sa nachádza kolónka Search terms, do ktorej môžete pridať stĺpec „Keywords“ a zistíte, na aké kľúčové slová sa reklama zobrazila. 

Negatívne kľúčové slová môžete pridávať aj na úrovni kampane alebo skupiny. Na úrovni kampaní vylúčte z nebrandových kampaní názov značky. 

Automatizácia PPC kampaní 

Aj pri trochu väčšom e-shope čelíte počas vytvárania PPC kampaní enormnému množstvu nastavení. Nerobte ich ručne a využite možnosť automatického bidingu, ktorý ponúka samotný Google. V praxi to znamená, že Google zvolí najvhodnejšiu cenu za preklik v danom okamihu. 

Automatizovaná PPC kampaň cez MagicScript

Z externých nástrojov výborne funguje MagicScript, ktorý mení cenu za preklik v reálnom čase a po každom kliknutí na reklamu. 

Automatizovanú PPC reklamu robíme v Dexfinity vďaka MagicScriptu

Automatizovaná PPC reklama je budúcnosť. Vďaka partnerovi MagicScript dokážeme klientom upraviť cenu za klik aj 58 000-krát za 3 mesiace.

Na rozdiel od Googlu dokáže bidovať na maržu. Zároveň ponúka bidovanie na základe Magic atribučného modelu, ktorý vychádza z lineárneho modelu. Ďalšou výhodou je, že maržu viete očistiť o storná, vratky, dopravné náklady, kredit a tým získate kvázi hrubý profit. 

Zbytočne budete PPC kampaňami generovať vysoké obraty, môžu priniesť aj stratu. Zisk zaručuje práve biding na maržu. 

Google Ads reklama má nový RSA formát

Od 30. júna 2022 Google prestane podporovať doteraz dominantný formát rozšírené textové reklamy (ETAs / Expanded Text Ads). 

To v praxi znamená, že od júna už žiadne nové ETAs nevytvoríte. Existujúce môžete nechať spustené alebo ich pozastaviť. Plnú podporu majú len responzívne reklamy vo vyhľadávaní (RSAs / Responsive Search Ads). 

Využívajte v RSA reklame pripínanie

Aby ste si zachovali kontrolu nad vzhľadom zobrazovaných PPC reklám, využívajte pri RSAs pripínanie nadpisov a popisov na konkrétne miesta, najmä tie, ktoré obsahujú kľúčové slová. Pripínaním zabezpečíte zobrazovanie noviniek a prebiehajúcich akcií v e-shope. 

Pripínanie nadpisov a popisov pri RSA reklamnom formáte.

Vďaka pripínaniu nadpisov a popisov si ponecháte aspoň čiastočnú kontrolu nad zobrazovaním RSA reklám.

Pri tvorbe RSAs Google vyhodnocuje silu reklamy. Snažte sa mu vyhovieť. Reklamy, ktoré vyhodnotí ako kvalitné, majú lepší výkon. 

Perfektné RSAs obsahujú jedinečné nadpisy a výrazné CTA prvky. Nevyužívajte drobné obmeny textu a pozor na opakovanie výrazov v popisoch a nadpisoch. 

PPC reklama potrebuje Ad Extensions

Atraktivitu reklamy zvýšite riadkami navyše. Poviete viac svojmu potenciálnemu zákazníkovi a zároveň získate aj viac miesta na obrazovke. Rozšírenia reklám (Ad Extensions) pridáte bezplatne v Google Ads. Zvýšite nimi kvalitu reklamy aj jej hodnotenie. 

Z rôznych rozšírení najlepšie fungujú štruktúrované úryvky, odkazy na podstránku a uvedenie telefónneho čísla. Napríklad pre donášku kvetov má zmysel uviesť k reklame aj telefónne číslo, prípadne odkaz na objednávkovú podstránku. Zákazník, ktorý drží mobil v ruke, môže priamo zavolať na uvedené číslo.

Na zobrazovanie odkazov na podstránku potrebujete mať na webe dostatok obsahu. Neposielajte zákazníkov na domovskú stránku alebo všeobecnú podstránku so službami.

Platená reklama smeruje na kvalitné podstránky

Všetko úsilie pri tvorbe PPC kampaní podkope nekvalitný web. V prvom rade nesmerujte zákazníkov na homepage. Oni už predsa hľadali, čo potrebujú. Nenúťte ich proces opakovať.

Zákazník očakáva príchod na zrozumiteľný web, ktorý mu na prvý pohľad odpovedá na otázku alebo rieši problém. Stránky, ktoré mu toto nedajú, opúšťa. 

PPC kampane cieľte na URL adresy s vysokým hodnotením kvality. Vysoko hodnotená URL adresa obsahuje rovnaké kľúčové slová ako PPC kampaň a nadpisy a popis korešpondujú s vyhľadávaním zákazníka. Zlý web je jednou z najčastejších chýb pri tvorbe PPC kampaní

Google Shopping Ads

Nákupné reklamy tvoria v súčasnosti až 70 % ziskov e-shopov. Zobrazujú sa na základe kľúčových slov, respektíve hľadaných dopytov. Tieto kľúčové slová nemusíte vytvárať. Google ich na základe názvov produktov a popisu vytvorí sám.

Niektorým e-shopom sa vzhľadom na výkon oplatí platiť len shoppingové kampane. 

Google uprednostňuje nákupné reklamy

Google uprednostňuje nákupné reklamy (Google Shopping Ads) a zobrazuje ich na prvom mieste vyhľadávania. 

Fungujú naprieč rôznymi segmentmi a valcujú ostatné. Google im v tom aktívne pomáha, pretože sa zobrazujú ako prvé a v priestore hneď vedľa textových reklám. 

Napríklad pri móde vložte do nadpisu značku, pohlavie, typ produktu a ďalšie vlastnosti ako farbu, materiál alebo veľkosť. Pri elektronike zase funguje poradie značka, vlastnosti, typ produktu a model. Vhodné natextovanie priamo vplýva na výkon kampaní. 

Prepojte nástroje s Google Analytics

Produktový feed musíte nahrať do Google Merchant Centre a povoľte vyhľadávanie v shoppingu. Samotnú kampaň nastavujete a optimalizujete cez Google Ads. Prepojením s Google Analytics sledujete činnosť návštevníkov. 

Pri spustení viacerých nákupných kampaní im nezabudnite prideliť priority. Ak s kampaňami začínate, zvoľte zobrazovanie vo vyhľadávacej sieti. V prípade, že využijete aj YouTube, Discovery a Gmail, miniete svoj denný rozpočet oveľa rýchlejšie. 

Google Ads špecialista musí byť detailista

Ak to myslíte s PPC reklamou vážne, spojte sa s ľuďmi, ktorí majú s Google Ads prax. Poznajú všetky nástrahy a vedia sa vyrovnať s nekalými praktikami konkurencie.

V spolupráci s MagicScript sme vytvorili unikátny spôsob biddovania na maržu, s ktorým dokážeme priniesť partnerom vyšší zisk. Pomôžeme vám s:

  • auditom či kompletným nastavením Google Ads účtu, 
  • tvorbou a optimalizáciou reklamy, (garantujeme plnenie stanoveného PNO/ROAS a nesieme finančnú zodpovednosť za to, ak sa tak nedeje; vyžaduje si to nasadenie nástroja MagicScript a jasne stanovené ciele),
  • nastavením publík nielen podľa demografických dát,
  • automatizáciou PPC kampaní (PPC Bee, Supermetrics, MagicScript),
  • prípravou detailných automatizovaných reportov (Datastudio, Zoho Analytics, Power BI).

Ak vás láka globálne ihrisko a veríte svojmu produktu, neváhajte a poďte s nami predávať. Celosvetovo a bez otravných obmedzení domáceho trhu.


Ďakujeme Dexfinity redakcii, vďaka ktorej
vznikol tento článok

Autor: Adriána Černáčková 

Editor: Martin Bartl

Publikoval: Róbert Hošták

Zdieľajte článok

KONTAKTY NAPRIAMO

Spojme sily.

Ukážte nám váš projekt a pobavíme sa o potenciáli jeho rastu.

Michal Lichner

Michal Lichner
Global BizDev, Sales, Marketing Consultant
+421 911 585 689
michal.lichner@dexfinity.com

Eva Čechovská

Eva Čechovská
Sales & Export Consultant
+421 918 341 781
eva.cechovska@dexfinity.com

Pavol Adamčák
International Marketing Strategy Consultant, Founder
+421 918 435 105
pavol.adamcak@dexfinity.com

Vyberte, o čo máte záujem a nebojte sa označiť viac možností.

    Sprievodca expanziou

    Odoslaním tohto formulára súhlasíte s našimi zásadami o spracovávaní osobných údajov.